Hétfőn közel nyolcórás rendkívüli közgyűlést tartott a Baumag Szövetkezet. A nyolc éve működő társaság számára az elmúlt hónapok ingatlanszövetkezeti botrányai okoztak nehézséget, így az idén alapított KPHM, illetve a Vertical Invest „bedőlése” után elindult pénzkivételi pánik már elérte a legnépesebb, 18 ezer taggal rendelkező szövetkezetet is.
A társaság az első rohamokat még fedezni tudta tartalékából, ám mivel tagjai összesen 40 milliárd forintos követeléssel rendelkeznek, igen hamar kiderült: nincs elegendő mobilizálható forrása a szövetkezetnek.
A rendkívüli közgyűlésen a tagság hosszas vita után elfogadta a vezetőség azon véleményét, hogy az ingatlanvagyon gyors, áron aluli kiárusítása még rosszabb helyzetet okozna, s ezért inkább beleegyezett abba, hogy áthidaló megoldásként kifizetési moratóriumot hirdessen a szövetkezet. Eszerint a közgyűlés napjától kezdve 6 hónapos időtartamig a szövetkezeti üzletrészek nem válthatók vissza. A vezetőség ugyanakkor ígéretet tett arra, hogy már a moratórium ideje alatt, előreláthatóan 3-4 hónapon belül legalább a befektetett tőke után járó kamatokat elkezdi kifizetni a Baumag.
Lapunk információja szerint ugyanakkor a szövetkezet a lehető legrövidebb időn belül jelentősen csökkenti az üzletrészek után ígért hozamszinteket. A korábban a többi ingatlanszövetkezet nemegyszer 21-23 százalékos éves kamatajánlatainál lényegesen kisebb, ám a „vetélytársak” megjelenése után kényszerűen megemelt, 16-17 százalékos kamatszint november elejétől 9-10-11 százalékra csökken. Ez a 9 százalék feletti banki kamatakciók ismeretében - mely megtakarításokra ugyebár él az Országos Betétbiztosítási Alap védelme - korántsem teszi vonzóvá a Baumag-befektetést. A szövetkezet a november előtti időszakra még a magasabb kamatokat fizeti - három hónap múlva.
