A magyar vállalatok átlagos kockázati szintje megfelel az európai uniós átlagnak, míg a GDP növekedése meg is haladja azt, ami rendkívül vonzó a kockázati tőke számára - mondta a NAPI Gazdaságnak Tzvetkov Julian, a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (MKME) elnöke. A befektetők szempontjából a csatlakozás után a hazai cégek még inkább felértékelődhetnek. Emellett a jogharmonizáció is új távlatokat nyit a hazai befektetők előtt. Jelenleg azonban az országban lévő 3 milliárd forint kockázati tőke „felszívásához” is szükség van további projektekre, fejlesztési és beruházási tervezetekre, amiket a kockázatitőke-alapok finanszírozni tudnak. A csatlakozás után az egyesület is szerepet vállal majd az unióban jelen lévő nagy - megbízható piacokra szakosodott - alapok átcsábításában - mondta Tzvetkov.
Magyarországon a tavalyi első tíz hónapban a kockázati- és magántőke-befektetők 29 ügyletben mintegy 120 millió dollárt fektettek be, ennek többségét hat tranzakció során. Egy tavalyi, 34 alapot érintő becslés szerint mindegyik szegmensben nőtt a tranzakciók száma és a befektetett tőke volumene is. Ezek nagy része távközlési és médiavállalatokban a tulajdonosi struktúrát alakította át. A nagyobb tranzakciók esetében a befektetés az eddigi - külföldi - tulajdonosok kivásárlására irányult. Az ilyen típusú befektetések jótékony hatása érződni fog az elkövetkezendő években, mivel az új tulajdonosok a cégek további fejlesztésére törekednek.
