BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az Erste Bank gavalléros ajánlattal nyert

A Postabank privatizációs tenderén két másik induló előtt jelentős árelőnnyel nyert az Erste Bank. Az ÁPV Rt. szerint a mostani siker a hátralevő privatizációkra is jó hatással lehet.

2003. szeptember 25. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A remélt mintegy 80 milliárdnál lényegesen magasabb, 101,29 milliárd forintos ajánlatot tett az Erste Bank a Postabank 99,965 százalékos részvénycsomagjára, s ezzel gyakorlatilag megnyerte a még hátralévő banki privatizáció legnagyobb szereplőjéért folyó versenyt - jelentette be tegnap László Csaba pénzügyminiszter. A második helyezett - a hazai HVB Bank tulajdonosa - a Bank Austria Creditanstalt AG lett 85,1 milliárd forinttal, míg a harmadik a Budapest Bank Rt. (BB) volt 69,22 milliárddal. (Utóbbi ár egy korrekció után alakult ki, ugyanis a BB eredetileg 70,79 milliárd forintot kínált a Postabankért.) Információink szerint abban az abszurd helyzetben következett volna a „licit”, ha azonos ajánlatot tettek volna az indulók. Vagyis: a jelenlévőknek egy óra alatt kellett volna az anyabank képviselőivel megbeszélniük, meddig mehetnek el az árban.
A nyertes Erste Bankkal október 16-ig kötik meg a szerződést - jelentette ki Kamarás Miklós, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. vezérigazgatója, míg a teljes folyamat valószínűleg december 15-ével zárul. Abban az esetben, ha a tárgyalások nem vezetnek eredményre a legmagasabb árajánlatot tett hitelintézettel, a másodikkal kezdődnek majd el a megbeszélések. A vételárat két részletben fizetik ki: az Erste Bank a Postabank-részvények átvételéről szóló szerződés aláírásakor 10 százalékot utal át. A tranzakció lezárása 2003 végén várható, ekkor fizetik ki a második részletet.
Kisbenedek Péter, az Erste Bank Rt. vezérigazgatója elmondta, az eredmény jelentős előrelépés tesz lehetővé a pénzintézetnek, hiszen ezzel Magyarország egyik legnagyobb hitelintézetévé válhatnak - sőt, a hazai hálózat az Erste egyik legnagyobb bankjává válik -, a régióban már az Európai Unióhoz való csatlakozás előtt meghatározó szereplők lesznek. A két bank fúziójához külföldi tapasztalataikat is felhasználják. A pénzintézet tulajdonosa által kiadott közlemény szerint a csehországi Ceská Sporitelna és a szlovákiai Slovenská Sporitelna sikeresen befejezett átalakításával, valamint a horvátországi Rijecka Banka és az Erste Bank közelmúltban lezárt fúziója révén az Erste Bank komoly tapasztalatokat szerzett a közép-európai lakossági bankok újjáalakításában. Az eddig elhangzott nyilatkozatok alapján valószínűnek látszik, hogy az Erste - legalábbis egyelőre - megtartja a Postabank elnevezést. A Pb fejlesztésére fordítandó összeg nagyságát a szerződés aláírásáig, azaz október közepéig döntik el. Szintén az adásvételi szerződés aláírásához időzítve (várhatóan 2003. október első felében) hozzák nyilvánosságra az Erste Bank üzleti tervére, valamint a magyarországi leányvállalatai elé kitűzött célokra vonatkozó részleteket.
Kamarás Miklós szerint a Postabankért folyó verseny igencsak jó eredményt hozott, hiszen a Pb saját tőkéje „csupán” 36,5 milliárd forint, s az vagyonkezelő által felkért független szakértők is mindössze 50 milliárdra taksálták az értékét. Kifejtette: a Pb magánosítása vélhetően a még hátralévő banki privatizációra is jó hatással lesz. A vezérigazgató szerint a kedvező licitnek köszönhetően a ÁPV Rt. teljesíteni tudja az idei évre kitűzött eredménytervét. Kamarás Miklós elmondta, hogy a dolgozóknak kedvezményes részvényvásárlást biztosítnak, ám ennek részleteit csak a szerződés aláírásának időpontjáig, október 16-ra dolgozzák ki.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet