BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Költségcsökkentő hazai szerelés

2003. szeptember 2. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A német autópálya-adó elektronikus díjszedéséhez szükséges fedélzeti berendezés (OBU) ára mintegy 50 ezer forint. Az igazán nagy terhet tehát nem ez, hanem a beszereltetés jelenti. A jelenlegi szabályozás szerint a munka csak Németországban és a szomszédos államokban létrehozott szakszervizekben végeztethető el. A magyar fuvarozóknál ez jelentős gondot okoz, mivel a beszereléshez - lehetőség szerint üresen - el kell küldeni az autókat egy ilyen szervizbe - mondta lapunknak Hinfner Miklós, a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete (MKFE) főtitkára. A fuvar közbeni megállás azért nem igazán járható út, mert átlagosan 4-6 órás szerelési idővel kell számolni, de igen gyakran adódnak előre nem látható technikai problémák is. (Nemritkán kétszer-háromszor is vissza kell vinni a teherautót a szervizbe, mire sikerül az OBU-t kifogástalanul beüzemelni.) Az MKFE ezért megállapodott az állami tulajdonban lévő HM Elektronikai Rt.-vel egy magyar szakszerviz létrehozásáról, amelyhez már csupán a németországi engedélyre van szükség. Az egyesület addig is mindent elkövet annak érdekében, hogy a rendszerhez történő csatlakozás minél kevesebb adminisztratív teherrel járjon a magyar fuvarozóknak - tette hozzá Hinfner. Bár a HM Elektronikai Rt.-nél valószínűleg olcsóbban is be tudnák szerelni az OBU-t, ennél azonban sokkal jelentősebb az a kiadás, amit a magyarországi szervizzel megspórolhatnak a fuvarosok, akik e lehetőség nélkül átmeneti versenyhátrányba kerülnének külföldi konkurenseikkel szemben.

Még nem érkezett válasz arra a levélre, amelyben a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) arra kérte Manfred Stolpe szövetségi közlekedési minisztert, hogy Magyarországon is beszerelhessék a teherautókba a november elején bevezetendő rendszerhez szükséges gépet - mondta lapunknak Székely András, a GKM főosztályvezetője. A helyzet azonban nem reménytelen, a németek nemrég kivételt tettek Spanyolországgal, így van rá esély, hogy Magyarországon is beszerelik a kamionokba az OBU-t - tette hozzá Székely.

Horniák Balázs
Horniák Balázs

Ez is érdekelhet