BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hipemarketek előnyben

2003. augusztus 18. hétfő, 15:31

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hőnyi Gyula
Kevesebb zöldséget és gyümölcsöt veszünk zöldségesnél, mint hipermarketben - derült ki a GfK Hungária Piackutató felméréséből. A magyar háziasszonyok egyharmada (34 százalék) számára a gyümölcs és zöldség fő beszerzési helye valamelyik modern bolttípus, azaz hiper- vagy szupermarket, esetleg diszkont. Szerepük jelentősen megnőtt, hiszen négy évvel ezelőtt még csupán a háziasszonyok 18 százaléka vásárolta főleg ezekben az üzletekben a friss árut. A kis élelmiszerboltok, zöldségesek és piacok részaránya egyre csökken. A népesség teljes körében a háztartások 15 százaléka szerzi a zöldéget és gyümölcsöt a hipermarketekből, míg zöldségetől mindössze 13 százalék. A piac még mindig előkelő helyen áll a beszerzési rangsorban, a kis bolt azonban egy százalékkal megelőzi az előbbi kiskreskedelmi csatornát.
A zöldésg és gyümölcs rendkívül fontos élelmiszernek számít a háztartások körében. Gyümölcsöt például a magyar felnőttek 95 százaléka fogyasztja szívesen, a zöldséget 91 százaléka. Az étkezési szokások vizsgálata során már hat évvel ezelőtt is a legtöbb szavazatot kapott élelmiszerek közé tartozott a gyümölcs. Előnyös megítélését jellemzi, hogy a leggyakrabban fogyasztott enni-, illetve innivalók listáján a hatodik helyen áll. Amíg ugyanis egy magyar felnőtt fehér kenyeret átlagosan hetenként 5,3 napon eszik, majd a kávé, tea, hagyományos főzött leves, tej után következik a gyümölcs 4,0-es mutatóval.
Már-már természetesnek tűnik, hogy a felmérések szerint az egészséges táplálkozásra törekvők, illetve a magasabb iskolai végzettséggel bírók körében az átlagosnál magasabb a gyümölcsfogyasztás, csakúgy, mint az átlagosnál nagyobb fizetéssel élők körében is. Megállapítható az is, hogy zöldséget és gyümölcsöt egyránt a nők fogyasztanak többet.
A közkedveltség ellenére szinte minden évben hallani, hogy a hazai gyümölcsfogysztás, a hirtelen megnőtt árak miatt mind alacsonyabbá válik, amely miatt a magyar gyümölcstermelők elvesztik a versenyképességüket az uniós termelőkkel szemben.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet