BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szennyvíziszapból áramot

2003. augusztus 6. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egy Nyugat-Európában már bevált technológiával a térségben keletkező szennyvíziszapot hasznosítja majd az az erőmű, amelyet Nagykanizsa határában, az önkormányzat tulajdonában lévő területen épít fel az osztrák Ingemieurbüro AG - erősítette meg a NAPI Gazdaság információit Karmazin József, a város főépítésze. A 3 milliárd forint értékűre tervezett beruházási programot várhatóan több ütemben hajtják végre, EU-források felhasználásával.
A 300 millió forintos költséggel felépülő első erőművi blokk - amely évente 10 millió kilowattóra áramot és nagyjából ugyanennyi hőenergiát termel - várhatóan már jövőre elkészül.
A megtermelt áramot a helyi szolgáltatónak értékesítik, a hőenergiát elsősorban a város közintézményei használják majd. Egy-egy üzemelő erőművi blokk évente 60-70 millió forint megtakarítást hozhat az önkormányzatnak - tette hozzá a főépítész.
Az ország első szennyvíziszap-hasznosító erőműve a városi szennyvíztelep mellett épül fel; egy a közelmúltban készült tanulmányterv szerint a dél-zalai térségben még legalább tíz hasonló méretű létesítmény felépítésére van lehetőség. Az osztrák céggel ezekről is mielőbb szeretne megállapodni a nagykanizsai önkormányzat. Karmazin József elmondta, a közgyűlés szeptember elején dönt arról, hogy az Ausztriában több hasonló beruházást levezénylő Ingemieurbüróval közös céget hoznak-e létre vagy csak a területet értékesítik a társaságnak. (Az Ingemieurbüro tulajdonosai az Eko 96 Kft. nevű, döntően mérnöki tevékenységet végző céggel egyébként már jó ideje jelen vannak Magyarországon.) Az ilyen jellegű beruházásokat a nyugat-dunántúli térségben az Európai Unió is támogatja. A helyi erőművek építéséhez akár 900 ezer euró támogatást is el lehet nyerni - közölte a főépítész.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet