BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Növekvő fogyasztás mellett kell csökkenteni a károsanyag-kibocsátást

Uniós felmérések szerint a fosszilis tüzelőanyagok aránya az összes energiafogyasztáson belül 1990 és 1999 között enyhén csökkent, ezen belül azonban jelentős átrendeződést tapasztaltak, ugyanis a szén és a lignit piaci részesedése egyharmaddal szűkült, a tisztább földgáz javára. Ez pedig kedvező hatással volt a környezetre, hiszen csökkent az üvegházhatású gázok és savas hatású anyagok kibocsátása. Egyes tanulmányok 2010-ig csak korlátozott változást jeleznek az áramtermelés energiahordozó-összetételében, ami pedig magával hozza a megújuló energiafajták támogatásának szükségességét. Annak ellenére pedig, hogy a kapcsolt termelésű földgáztüzelésű erőművek általában alacsonyabb tőkeigényűek és nagyobb hatékonyságúak, a szakemberek véleménye szerint a szénről földgázra való átállás 2010 után várhatóan nem folytatódik.

2003. augusztus 5. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A világ energiafelhasználása eközben tovább nő, amit a megújuló energiaforrások villamosenergia-kapacitása várhatóan nem lesz képes követni, emellett pedig néhány atomerőmű leállítása is folyamatban van. Így a fosszilis tüzelőanyagokból származó villamosenergia-termelés növekedése várható, ez pedig magával vonja a szén-dioxid-kibocsátás emelkedését.

A villamos energia hatékony előállítása és felhasználása napjaink egyik „legégetőbb” problémája, hiszen az energiaköltségek csökkentésével egy-egy ország gazdaságának versenyképessége is növelhető.

Az ENSZ előrejelzése szerint az 1990-ben mért 9 milliárd tonna olajegyenértékről 2050-re 20 milliárd tonnára nő a felhasználás, és a legoptimistább - az energiahatékonyság jelentős növekedésével számoló -, forgatókönyv szerint is 13 milliárd tonna lesz. A kilencvenes évek elején évi mintegy hatmilliárd tonna szén került a légtérbe a tüzelőanyag-felhasználás révén, amely a humán eredetű szénemisszió 75 százalékát tette ki. A szén-dioxid-koncentrációt úgy kellene a jövőben „beállítani”, hogy az még elfogadható értékű, azaz legfeljebb 0,5-2,5 Celsius fok közötti felmelegedést okozzon. Ez évente maximum 7,5 milliárd tonnás kibocsátást jelent, melyet a környezetvédelmi beruházásokkal, valamint folyamatos csökkentéssel 2040-re évi 1,5 milliárd tonnára lehetne leszorítani. Ezzel szemben az energiafelhasználás jelenlegi trendjei szerint 2025-ben már több mint 11 milliárd tonna szén kerül majd a légtérbe.

Az EU elvárásai szerint a jelenlegi tagországoknak az összes energiafelhasználáson belül a megújuló energiaforrások arányát 2010-re a jelenlegi 6-ról 12 százalékra kell növelniük. Ez ma Magyarországon 3,6 százalék, és az energiapolitika elvárása ennek megduplázása 2010-re. Jelenleg a villamos energia 0,5 százalékát állítják elő megújuló energiaforrásból, és ez optimista becslések szerint sem érheti el az 5 százalékot 2010-re. Ezt Brüsszel is figyelembe vette, mert a 2010-re elérendő értéket 3,5 százalékban határozta meg az eredetileg tervezett 11,5 százalékkal szemben.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet