BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Májustól jelentősen nőhet a GVH bírsága

2003. július 29. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A jövő májusi EU-csatlakozástól kezdve sokkal komolyabb bírsággal számolhatnak azok a cégek, amelyek vétenek a közösségi versenyjogi szabályok ellen. A jelenlegi hazai jogszabály szerint ugyanis a bírság a versenysértő magatartás által érintett forgalom 10 százaléka lehet. Az Európai Unió versenyhatósága viszont a vizsgált vállalat teljes árbevételének 10 százalékáig terjedően állapíthatja meg a szankció mértékét - nyilatkozta lapunknak Sárai József, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nemzetközi irodájának vezetője.
Lényeges változás lesz, hogy az egyedi mentesítés rendszere megszűnik. Így a cégek nem fordulhatnak a versenyhivatalhoz előzetes, szankciók nélküli vizsgálatért annak kiderítése érdekében, hogy a gazdasági fejlődésüket elősegítő lépésük ütközik-e a hatályos jogszabályokkal.
A magyar versenyjog egyébként 3 területen, a versenykorlátozó megállapodások, az erőfölényes visszaélések, valamint a koncentrációk, fúziók ellenőrzése esetében mutat átfedést az EU-ban alkalmazott jogszabályokkal. Ott jövő év május elsejétől lép életbe az 1/2003-as tanácsi rendelet, amely szerint a tagállamoknak egységesen kell alkalmazni a unióban hatályos jogszabályokat, ha valamely más tagállammal folytatott kereskedelem is érintett az ügyben. Abban az esetben, ha határokon átívelő vizsgálatról van szó, a versenyhivatalok értesítik egymást eljárásaikról. Előfordulhat, hogy egy másik ország versenyhivatala lényegesen könnyebben érhet el eredményeket egy-egy vizsgálat során, s ilyenkor átveszi az ügyet. Sárai József kifejtette, hogy a csatalakozás önmagában aligha irányítja a szervezet figyelmét egy-egy ágazatra. Az viszont valószínű, hogy a versenyhivatal fokozottan ügyel majd egyes szabályozott területek megnyitására a verseny előtt.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet