Számításaink szerint amennyiben a dohánygyártók teljes mértékben áthárítják a tervezett jövedékiadó-emelést a dohányzókra, átlagosan 8 százalékkal, vagyis 25-30 forinttal emelkedhet a cigaretták fogyasztói ára január elsejétől. Mint a Népszabadság tegnap megírta, előreláthatóan a jövő év elejétől 17,6 százalékkal nő a dohánytermékek jövedéki adója.
Az adószint tervezett növekedését Máté Dániel, a Pénzügyminisztérium szóvivője lapunknak is megerősítette, ám mint mondta, az év hátralévő részében az említett 17,6 százalékos szint még módosulhat.
A hírek szerint a szaktárca 14,6 százalékkal kívánta emelni a dohánytermékek jövedéki adóját, ám a 25 százalékos áfa 3 százalékos csökkentését mindenképpen be akarták építeni a termék adójába, különben a termékkörnek süllyedt volna az ára.
Információink szerint a tervezett adóemelésről a gyártók egyelőre sem hivatalosan, sem informálisan nem kaptak tájékoztatást. Emiatt egyelőre nem tudni, hogy a lépés hogyan érinti a cigaretta fogyasztói árát. A legutóbbi 20 százalékos emelkedés azonban hozzávetőlegesen 10 százalékos drágulást hozott a közkedvelt márkák esetében.
A termék jövedéki adójának 2008-ig kell elérnie az Európai Unióban is alkalmazott szintet, vagyis ezer szálra vetítve a 64 eurós normát, ami a mostani számítások szerint a közkedvelt márkák esetében 600-650 forint körüli fogyasztói árat okozna. Jelenleg a közkedvelt márkákért átlagosan 340 forintot kell leszurkolni a boltokban és a trafikokban.
