A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) tegnapi közleménye szerint az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Rt. és a K&H Equities Rt. kapcsolatát feltáró vizsgálatok alapján megállapítható, hogy az ÁAK-nak nem volt pénzügyi kapcsolata a Pannonplast-ügyben érintett cégekkel és személyekkel. A törvénytelen szerződéseket a K&H Equities saját nevében kötötte meg. Az ÁAK az elmúlt években rendszeresen vásárolt állampapírokat a K&H Banktól. Ezt sem törvény, sem belső ÁAK-szabályzat nem tiltotta, s erről a már menesztett Bitvai Miklós vezérigazgató saját hatáskörben dönthetett 2000 óta.
Az ÁAK 2002 decemberében különböző feladatokra 13 milliárd forintot kapott a Nemzeti Autópálya Rt.-től, ezt a pénzt nem az előírt bankszámlára tette, hanem abból állampapírokat és befektetési jegyeket vásárolt a brókercég segítségével. A K&H Equities az ÁAK pénzéből - annak felhatalmazása nélkül - 2003. januártól májusig valójában részvényeket vásárolt. Ezt Bitvaival a brókercég utólag hagyatta jóvá, bár erről nincsenek iratok az ÁAK-nál, ám a K&H Equities július 9-én több száz alá nem írt bizományosi szerződést küldött át az ÁAK-nak. A pénzből a brókercég többször is jelentős összegeket utalt át ismeretlen címzetteknek, míg június 17-én ezeknek megfelelő értékű állampapír-mennyiség jóváírásáról adott tájékoztatást. A brókercég hamis jelentéseiben az ÁAK-t arról tájékoztatta, hogy pénze K&H-s befektetési jegyekben parkol.
