Hőnyi Gyula
A hatvan évesnél idősebbek 95 százaléka soha nem látogatja a gyorséttermeket, ennek ellenére a vendéglátó piacon ezek az üzletek mutathatják fel a legjobb látogatottsági mutatókat - derült ki a GfK Hungária Piackutató legújabb felméréséből. Az igazi célközönség ugyanis kedveli a gyorséttermeket, a 15-19 évesek 46 százaléka jár havonta legalább egyszer ilyen egységbe, míg a 20-29 éveseknél ez az arány már 48 százalék. Ugyanakkor a 30-39 évesek körében az arány már csak 27 százalékos.
A hagyományos vendéglőbe járók aránya az 1989-es szinthez képest 2003-ban ugyan duplázódott, de a 6 százalékos szintről, így is csak 12 százalékra emelkedet. A válaszadók többsége, 54 százalék gyakorlatilag soha nem jár ilyen helyekre. A maradék 34 százalék ritkán jár étterembe. Ez az arány megegyezik az 1989-es szinttel. A GfK itt fontosnak tartja megjegyezni, hogy a jövedelem szint a hagyományos éttermi látogatóknál nagyon fontos. Az olyan háztartásokban élők, ahol a havi jövedelmi szint 200 ezer forintnál magasabb, a családtagok 39 százaléka kéthavonta legalább egyszer jár hagyományos étterembe.
A hagyományos menzáknak, az adatok szerint "befellegzett", az elmúlt 14 évben a munkahelyi, illetve iskolai éttermekben étkezők száma folyamatosan csökkent. Az 1989-es adatokhoz képest pedig drámai a változás, akkor a válaszadók 39 százaléka állította, hogy hetente többször is étkezik a menzán, most viszont már csak 19 százalékos az arány. A harminc évnél idősebb korosztály közül annak idején a válaszadók több mint 54 százaléka étkezett munkahelyi étteremben, most viszont már csak a fele mondta ugyan ezt. Idén a megkérdezettek 74 százaléka mondta, hogy soha nem étkezik menzán.
A GfK előrejelzése szerint, a várható vásárlóerő növekedéssel a következő években érzékelhetően többen járnak majd hagyományos étterembe, vendéglőbe. Hasonló lesz a trend a gyorséttermi piacon is
