BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jó első negyedévet zártak az alapanyaggyártók

Csúcsnak számító szintre emelkedett a hazai műanyagalapanyag-gyártó cégek termelése és exportja az első negyedévben, az árak is jelentősen nőttek, igaz, ez az importban is éreztette - kedvezőtlen - hatását.

2003. június 19. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az idei első negyedéves adatok a tavalyinál is jobb szezont vetítenek előre 2003-ra. Január és március között 296 ezer tonna műanyag-alapanyagot állítottak elő Magyarországon, ami 5,3 százalékos bővülés az elmúlt év ugyanezen időszakához képest. Mivel új üzem nem kezdett termelni, a növekedés a gyártás intenzitásának erősödéséből adódott - tájékoztatta lapunkat Wappel Kálmán, a Magyar Műanyagipari Szövetség (MMSZ) szaktitkára. A tömegműanyagok közül a TVK tovább javuló teljesítményének köszönhetően a polipropilén előállítása 6 százalékkal, 70,4 ezer tonnára, a BorsodChemnél a PVC-é csaknem 7 százalékkal, 66,2 ezerre, a DunaStyrnél a polisztirolé közel 16 százalékkal, kereken 27 ezer tonnára kúszott fel.

Az export mennyisége ugyancsak számottevő mértékben bővült, a 2002. első negyedévi 191,7 ezer tonna után idén 200 ezer tonna alapanyagot szállítottak a külpiacokra a hazai gyárak. Ennél is impozánsabb a dollárban számított növekedés: a teljes kivitel értéke 180 millió dollár volt, míg egy évvel korábban csupán 118 millió dollárt tett ki. Ez szakemberek szerint elsősorban a műanyagok világpiaci árának meredek emelkedésével magyarázható.

A legnagyobb mértékben a TDI szállításai növekedtek, a drága kategóriába sorolt alapanyag exportja valamivel több mint 63 százalékkal ugrott meg. Ez annak köszönhető, hogy a BorsodChem TDI-üzeme az elmúlt évben kezdte el a termelést, s egy éve még nem üzemelt teljes kapacitással.

A világpiaci áremelkedés persze az importot is érintette, a behozatal értéke elérte a 146 millió dollárt, míg 2002-ben alig haladta meg a 108 milliót. Az is kedvezőtlen változás, hogy az import mennyisége a kivitelénél nagyobb mértékben, csaknem 4,6 százalékkal nőtt. Az importstatisztikában szereplő majdnem minden anyag behozatala kismértékben emelkedett.

Bővült a felhasználás is: idén 215 ezer tonna műanyagra volt szükség itthon az első negyedévben, míg egy évvel korábban csak 203 ezerre. A PVC és a polisztirol iránti kereslet stagnált, ami arra utal, hogy nem nőttek az építőipar igényei. A teljes egészében külpiacról érkező PET kereslete viszont látványosan felfutott, olyannyira, hogy az idei mutató jelentősen meghaladja az eddigi csúcsnak számító 2001. évi szintet.
Mindezek nyomán bizakodóak az ágazati szereplők, az eddigi adatok szerint ugyanis valószínű, hogy idén minden eddiginél jobb évet zárhatnak.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet