Idén július 29. és augusztus 3. között rendezik a Tour de Hongrie (TdH) kerékpáros-körversenyt - nyilatkozta lapunknak Eisenkrammer Károly, a versenyt szervező Vuelta Kft. ügyvezető igazgatója. A verseny történetében az idei év jelentős változást hozott, hiszen immár teljesítik azokat az elvárásokat, amelyek alapján a rendezvény felkerülhet a nemzetközi szövetség által kiadott versenylistára - üröm az örömben, hogy a TdH-t ennek ellenére csak jövőre veszik jegyzékbe. (A magyar körverseny 2.6-os beosztást kapott, ami a listán a legalacsonyabb szint, a Tour de France például 2.1-es mutatóval bír.) Eisenkrammer Károly szerint már az is nagy szó, hogy mindezt elérték, különösen annak tükrében, hogy a nyugati versenyekre fordított összegnek csak a töredéke áll a szervezők rendelkezésére. A német körversenyt például 1,3 milliárd forintnak megfelelő euróból hozzák össze, míg a magyar szervezőkön az idén mintegy 30 millió forint „folyik át”.
Ez azonban nem a verseny teljes összköltsége, ugyanis a cél-, illetve rajthelyként szereplő városok sokszor más hozzájárulásokat is adnak, ami egyes esetekben milliós nagyságrendet is elérhet. A költségvetést egyébként a városok mellett természetesen a szponzorok - ezek közül a Michelin, a Toyota, illetve a Powerade a legnagyobb - és a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium (GYISM) adja össze.
Jelentős fejlődést jelent a verseny életében, hogy egy olasz stáb segítségével - akiknek helikoptert is biztosít a hazai rendező - a nagy nyugati viadalokhoz hasonlóan több kamerával is folyamatosan követik a versenyt, majd a Sport1 csatornán ebből esténként félórás összefoglalót sugároznak. A szervezők abban bíznak, hogy éppen ez keltheti fel a városok érdeklődését a jövőben, ugyanis a rajt- és a célállomásokat biztosító települések bemutatkozásra 30-30 másodpercet kapnak a közvetítésekkor.
A nemzetközi szövetség akkreditációjához természetesen a díjazásra vonatkozó követelményeket is teljesíteni kell. Így naponta 300 ezer forintot osztanak ki, és külön premizálják az összetett győztes, valamint a síkhajrák és a hegyi szakaszok legeredményesebb versenyzőit. A költségvetéshez mérten egyébként a magyar körverseny díjai nem mondhatók alacsonyaknak, ugyanis az említett német viadal 1,3 milliárdjából is csupán 80 millió forintnak megfelelő eurót osztanak ki a versenyzők között.
Eisenkrammer Károly megjegyezte, hogy idén vélhetően mintegy 100 indulója lesz a versenynek. Elsősorban a környező országokból számítanak érdeklődőkre, így például a magyarok mellett biztos egy cseh, egy szlovák, lett, horvát és lengyel csapat indulása, ám vannak érdeklődők Olaszországból, Németországból, Hollandiából, sőt, Belgiumból és Svédországból is. Az eddigi nevezések alapján a legnagyobb esélyesnek Rohtmer Balázst tartják, aki az olasz San Paolo Saeco színeiben ül nyeregbe. (A magyar versenyző tavaly még az Amore e Vita csapatban indult, amelynek a fő támogatója a Vatikán.) A csapatverseny favoritjának a P-Nivo Betonexpressz FTC számít.
