Nem gyengítené, hanem erősítené Magyarországon a munkaerő-piaci szerepvállalását a Flextronics azzal, hogy az olcsóbb munkaerőt igénylő bérgyártást keleti szomszédjaink egyikében végeztetné - mondta lapunknak Peter Baumgartner, a Flextronics kelet-közép-európai ügyvezető igazgatója. Baumgartner megerősítette Erdősi Péternek, a gazdasági tárca befektetési főigazgatójának lapunknak adott nyilatkozatát, miszerint a Flextronics határ menti együttműködés keretében a határ innenső oldalán a technológiaintenzív, a túlsón pedig a munkaintenzív folyamatokat végezné (NAPI Gazdaság, 2003. június 10., 1-4. oldal). Egyelőre nincs konkrét döntés a cégen belül, ám nagy esélye van egy ukrán együttműködésnek.
A Flextronics évek óta versenyképességének javításán dolgozik, hiszen a bérmunkaágazatban a kínaiak rendkívül erős nyomást gyakorolnak a konkurensekre.
Baumgartner szerint azonban a régióban a határ menti együttműködéssel még a kínai ipari parkoknál is kedvezőbb szolgáltatást lennének képesek nyújtani. A cég itthon négy ipari parkjában mintegy 10 ezer munkavállalót dolgoztat, akiknek helyzete az említett együttműködés megvalósulásával felértékelődhet, és munkahelyük még biztosabbá válik - szögezte le az ügyvezető igazgató.
A Flextronics, szakítva a hagyományokkal, immár nem közli az egyes leányvállalatok forgalmát, így a magyarét sem. Baumgartner elmondta, hogy a csoport tavalyi 13,4 milliárd dollár bevételének 40 százaléka Európából származott. A régióban dolgozók felét a magyar egység adja, ám a régiós árbevételben nem szerepel ekkora arányban a leányvállalat. Ettől függetlenül a cég az utóbbi időben szinte minden adandó fórumot megragad, hogy kifejtse: továbbra is töretlen a magyar gyártásba vetett bizalma. Tegnap egyébként a cég 10 milliós nagyságrendű együttműködési megállapodást írt alá a Budapesti Műszaki Egyetemmel, amelynek keretében a szakemberek továbbképzése, illetve az ösztöndíjak kiírása mellett közös fejlesztésekben vesznek majd részt.
