A bankok az eddigi nyilatkozatok alapján továbbra sem tettek le arról, hogy nyilvántarthassák a jól fizető adósokat is. Miután a kötelező adatszolgáltatás az ombudsman aggályai miatt lehetetlenné vált, a Giro Rt. és a BISZ Rt. kidolgozott egy alternatív megoldást. A pünkösd utáni hétre várják a bankok válaszát az Önkéntes Lakossági Bankközi Adós- és Hitelinformációs Rendszerhez (ÖLBAR) való csatlakozás ügyében - nyilatkozta a NAPI Gazdaságnak Rácz Lajos, a BISZ Rt. vezérigazgatója. A létrehozandó szisztéma szerint a bankok konkrét ügyfélre kereshetnének rá a rendszerben, de csak az tudná a teljes információs bázis valamennyi adatát elektronikusan elérni, aki az ügyfelek azonosítóját már megszerezte. A nagybankok azonban, méretükből adódóan, elméletileg nyilvánvalóan megszondázhatnák a pozitív listát, hogy megtudják, ügyfeleiknek még milyen banki kapcsolatai vannak.
A BISZ vezetője elmondta, hogy adatnyilvántartásukban a hitelfelvevő neve, születési helye és ideje, valamint anyja leánykori neve alapján lehet adatokat keresni, a lakcím azonban nem szerepel majd benne. Az adatfeltöltés legkorábban januárban indulhat, első körben az idén októbertől kötött szerződések kerülhetnének be, bár jobbnak látnák 2-3 évre visszamenő adatok feltöltését is, ami lényegesen több információt hordozna a jó ügyfelekről.
Arra a kérdésünkre, hogy minden bank közreműködésére számítanak-e, az ügyvezető hangsúlyozta: korábban minden pénzintézet támogatta, hogy a pozitív listát a hitelintézeti törvényben kötelezővé tegyék.
Lapunk körkérdéséből azonban az derült ki, hogy ez az ÖLBAR-ral kapcsolatban nem igaz. Az OTP Bank Rt. egyelőre nem vizsgálja a csatlakozás lehetőséget az ÖLBAR-hoz - tudatta lapunkkal a bank sajtóosztálya. A csatlakozás nem jelentene előnyt a BNP Paribas és privátbanki ügyfelei számára - nyilatkozta Scharbert Judit ügyvezető igazgató. A Volksbank megvizsgálja a csatlakozás lehetőségét, ám úgy tartják, hogy az OTP nélkül nem lenne értelme a rendszernek.
A Magyar Cetelem Bank Rt. jelezte a Magyar Bankszövetség felé, hogy nem csatlakozik az önkéntes adóslistához - mondta kérdésünkre Lendvai János. A társaság vezérigazgatója elhibázottnak tartja azt, hogy a Bankszövetség megpróbálkozik az önkéntes adóslista létrehozásával, mivel ezzel szerinte feladják a kötelező adatszolgáltatáson alapuló kreditbüró létrehozásának esélyét. Ha a bank és az ügyfél is szabadon dönthet arról, hogy valami felkerüljön-e a listára, bizonyos, hogy éppen azoknak az adatai maradnak majd le a rendszerről, akik miatt a lista valójában készülne - állította Lendvai. Hasonló kétségeket fogalmazott meg a HVB Bank vezérigazgatója is. Matthias Kunsch úgy véli, az önkéntes adatszolgáltatás kizárja annak lehetőségét, hogy az adatbázist felhasználó bank teljes mértékben megbizonyosodhasson a hozzá hitelért forduló ügyfél további terhelhetőségéről - márpedig épp ez lenne az adatbázis életre hívásának egyik fő oka.
Szakértők szerint további gondot jelenthet, hogy az önkéntes pozitív lista is felkeltheti az adatvédelmi biztos érdeklődését, például mert egy hitelfelvétel előtt álló ügyféljelölt általában nincs abban a helyzetben, hogy visszautasítsa egy önkéntes beleegyező nyilatkozat kitöltését.
