A jövedéki adó áprilisi emelése után szakemberek egyöntetűen úgy vélekednek, hogy a cigaretta idei, illetve tavalyi jelentősebb árnövekedésének hatására 2003-ban átrendeződik a piac. Ez szerintük abban mutatkozik majd meg, hogy többen az olcsóbb, vágott termékeket részesítik előnyben, másfelől pedig nőni fog az alacsonyabb kategóriába tartozó márkák vagy a még olcsóbb szivarkák népszerűsége. A vártnak megfelelően egyébként átlagosan 10 százalékkal emelkedtek a cigarettaárak a piacon. Ezzel a leendő uniós tagországok közül most hazánkban a legdrágább ezek a termékek.
A legnagyobb keresletnövekedésre a kézzel sodorható (vágott) dohány számíthat. Ez a szegmens tavaly a teljes cigarettaértékesítés 5 százalékát mondhatta magáénak, idén nem kizárt, hogy a forgalom megduplázódik, vagyis egymilliárdról kétmilliárd szálra növekedhet az értékesítés. (Egy zacskó vágott dohányból körülbelül 50 szál cigaretta sodorható.) Ennek a terméknek a keresettségét jelzi, hogy olyan régi magyar márkák is megjelentek a piacon, amelyek eddig csak pakliban voltak kaphatóak. Kedvezőtlen fejlemény lehet ugyanakkor, hogy az áremelkedés miatt erősödhet az illegális kereskedelem. A szomszédos országokból több olcsó, ellenőrizetlen termék jöhet az országba.
A Dohánygyártók Szövetségének adataiból kiderül, hogy 2000-ben 21,2, 2001-ben 20,4 2002-ben pedig 20,8 milliárd szál legálisan értékesített cigaretta fogyott Magyarországon. A lassú csökkenést leginkább a fogyasztói ár növekedésével hozzák összefüggésbe. Ezzel együtt a legálisan eladott dohánytermékek forgalmának apadása nem feltétlenül jelenti a fogyasztás csökkenését is, mivel az illegális kereskedelem továbbra is erőteljes. Az 1990-es évek elejétől figyelve a fogyasztást azonban már egyértelmű a süllyedés. Az elmúlt évtized elején általában évi 23-25 milliárd szál között mozgott a legális cigarettaforgalom, míg az évtized végén egészen 2000-ig 22 milliárd szál felett volt a fogyasztás.
