BUX 139158.31 -0,1 %
OTP 45310 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Régi-új állami reklámcég

2003. május 26. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ismét teljesen állami tulajdonba került a Hungexpo Reklám és Marketingkommunikációs (HRM) Rt., miután május 14-i hatállyal megvásárolta a svájci Inter Market Solutions Development AG-tól egyik saját tulajdonosát, a Hungexpo Reklámügynökség Kft.-t, amely 45 százalékos üzletrésszel rendelkezik a HRM-ben - tudta meg lapunk Somfai Zoltántól, a HRM elnök-vezérigazgatójától.
A HRM a Hungexpo Reklámügynökség megszerzésével így közvetve tulajdonosa lett saját magának. A HRM tulajdonosi szerkezete változatlan maradt: a Hungexpo Reklámügynökség mellett 45 százalékos befolyással rendelkezik a cégben a Szerencsejáték Rt. (SzRt.) reklámcége, a Fortuna Kft., a fennmaradó 10 százalék pedig a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt. tulajdonában van, amely értékesítésre átadta üzletrészét az ÁPV Rt.-nek.
E társaságok 2001 végén határozták el a HRM létrehozását azzal a céllal, hogy közösen minél nagyobb kedvezményeket szerezzenek a hirdetési piacon. A kezdetben a kiállításszervező Hungexpo Vásár és Reklám Rt. tulajdonában lévő Hungexpo Reklámügynökség előbb részben, majd 2002 májusában teljesen a Kozma Péter fémjelezte Reklámegyesülés Rt.-hez került, amely tavaly novemberben eladta azt az Inter Marketnek. A svájci cég a terveivel ellentétben nem tudta növelni megrendelőinek számát, így eladásra kínálta fel a reklámügynökséget a többi HRM-tulajdonosnak.
A HRM-ben jelenleg tehát - az ÁPV 10 százaléka mellett - az SzRt. rendelkezik a Fortunán keresztül befolyással. Somfai korábban úgy nyilatkozott lapunknak, hogy az SzRt. nem kívánja megszüntetni saját reklámcégét, a Fortunát. A HRM-nek már nincs semmilyen előző kormány alatt született szerződése, ezek vagy megszűntek vagy módosították azokat, a fő megrendelő jelenleg az SzRt. és a Fortuna - tette hozzá Somfai. (Mint ismert, a HRM az előző kormány idején milliárdos megbízásokhoz jutott úgy, hogy kizárólagos reklámszerződéseket kötött olyan állami cégekkel, mint az MFB, a Hungexpo Vásár és Reklám Rt., a Magyar Posta Rt. és az SzRt.) A vezérigazgató tájékoztatása szerint a HRM-nek és a Hungexpo Reklámügynökségnek júniustól új neve lesz, kikerül belőlük a Hungexpo szó, mivel a vásártársaságnak már nincs semmilyen befolyása ezekben.
Július 2-án jár le a jelentkezési határideje azoknak a közbeszerzési pályázatoknak, amelyeket a Hungexpo Vásár és Reklám Rt. hirdetett a kreatív reklámfeladatokra és a médiavásárlásra. Az ezeket a feladatokat korábban kizárólag ellátó HRM is szeretne indulni az eljárásokon. Somfai szerint nagyon szigorúak a jelentkezési feltételek, mivel a kreatív feladatokra pályázóknak az előző két évben évente nettó 300 millió forintos forgalommal kell rendelkezniük, a közbeszerzés tárgyával megegyező nettó árbevételének évente el kell érnie az összes nettó értékesítési árbevétel 70 százalékát, valamint mindkét évből még négy-négy referenciát is fel kell mutatniuk. A médiatervezésre és -vásárlásra pályázóknak szintén ezeknek a feltételeknek kell megfelelniük, csak a forgalom minimum értéke nettó 600 millió forint.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet