Kovács Kálmán informatikai miniszter ígéretet tett arra, hogy 2003 végére meglesz a politikai döntés a harmadik generációs mobiltávközlési rendszer frekvenciájának kiosztásáról. Amennyiben ez megszületik, úgy további másfél év szükséges ahhoz, hogy a szolgáltatók üzembe állítsák az új hálózatot - derült ki az Ericsson Magyarország szakmai napján rendezett konferencia kerekasztal-beszélgetésén, ahol többek között Sugár András, a Westel Mobiltávközlési Rt. vezérigazgatója is részt vett.
A szakmai napon az előadók igyekeztek választ adni arra, hogy aktuális-e most a vita vagy sem. Abban egyetértés volt, hogy a kérdéssel foglalkozni kell, hiszen idén és jövőre számos európai unióbeli országban indul el a már jó ideje startra váró harmadik generációs szolgáltatás. Néhány, a mobilkommunikáció szempontjából fejlettebb országban az ezredforduló első évében csillagászati összegekért adták el a frekvenciákat, ám a szolgáltatók a roppant költségek miatt csak most készültek fel a rendszerek kereskedelmi felkínálására.
Magyarországon eközben a megfigyelők szerint bizonytalan, hogy a szolgáltatók vállalják-e a kiépült GSM-hálózatokhoz képest nagyobb befektetést igénylő harmadik generációs szolgáltatás, illetve a koncesszió költségeit. A szolgáltatók szerint azonban nem ez a kérdés, hanem az, hogy az új szabályozási környezetben mennyi idő alatt tehetik gazdaságossá a frekvenciát.
Az is kérdéses, hogy az új frekvenciával sikerül-e újabb szolgáltatót a piacra csalogatni. Kovács Kálmán szerint egy olyan pályázatra, amelyben a koncesszió díját a szolgáltatás forgalmához igazítják, tucatszám jelentkeznének az operátorok.
