Az egyelőre a belföldi piacra termelő Sió-Eckes Kft. jövőre két gépsorát cseréli nagyobb kapacitásúra, 2005-ben pedig újabb nagy teljesítményű gépsort állít üzembe. Ezáltal kíván Kelet-Közép-Európában meghatározó szereplővé válni, s elsősorban a cseh, szlovák és szlovén piacon szeretne sikeresen szerepelni - mondta lapunknak Fazekas Endre, a társaság ügyvezető igazgatója. A magyar leányvállalat elsősorban a gyártásra koncentrál, az új piacokon való térnyerés a Sió anyavállalatára, az Eckes AG-re hárul. A Sió egyébként tavaly hajtott végre több, összesen 1,2 milliárd forint értékű beruházást, ám ezzel együtt is - az iparágban nagynak mondható - 80 százalékos kapacitáskihasználtsággal működik. A magyar leányvállalat tudatosan készült, illetve készül az uniós csatlakozásra s a június 1-jével életbe lépő új gyümölcslépiaci szabályozók bevezetésére, emiatt újabb, Prémium névre keresztelt termékcsaládot vezet be.
A magyar vállalat tavaly mintegy 90 millió liter gyümölcslevet, -nektárt és -italt értékesített négy márkájából. A piacon továbbra is meghatározó szereplőként működik, saját adatai szerint 24,6 százalékos részesedéssel bír. A 100 százalékos gyümölcstartalmú italok között 39, a nektároknál 29 százalék a részesedése. Tavaly a vállalat 16 százalékos növekedéssel 12 milliárd forint nettó árbevételt ért el.
Fazekas szerint a magyar gyümölcslépiac jelentős növekedés előtt áll, ugyanis jelenleg az egy főre jutó éves fogyasztás nem éri el a 15 litert. Ebből összesen 5 liter jut az emelt gyümölcstartalmú italokra, ami az orosz átlaghoz közeli érték. Nyugat-Európában 17-28 liter között ingadozik a fejenkénti éves gyümölcsléfogyasztás, az átlagtól jelentősen eltér Németország, ahol 40 liter körüli. A magyar piacon jelenleg öt nagy szereplő működik, rajtuk kívül több kisebb cég foglalkozik gyümölcslevek, illetve gyümölcsös italok forgalmazásával. A teljes magyar gyümölcslépiaci értékesítés tavaly 360 millió liter volt.
