A Magyar Posta (MP) Rt. a tavalyi évet 122 milliárd forint árbevétel mellett 7 milliárdos üzemi és 9 milliárd forint mérleg szerinti veszteséggel zárta. A társaság idén 142 milliárd forint bevétellel és 4 milliárdos üzemi eredménnyel számol, míg mérleg szerinti eredménye a tervek szerint 1,5-2 milliárd forint lesz - mondta tegnapi sajtótájékoztatóján Szabó Pál, a cég vezérigazgatója. Az MP egyébként az első négy hónapban időarányosan teljesíteni tudta az idei terveket. A Posta 2003-ban mintegy 16 milliárd forintot fordít beruházásra (idén például 850, különböző fajtájú gépjárművet vásárol), s jövőre adják át a mintegy 20 milliárd forintból felépülő új logisztikai központot. Az erre fordított pénz 12 év alatt sem térül meg, ám enélkül a társaság nem tudna modern, európai színvonalú szolgáltatásokat nyújtani - tette hozzá Szabó Pál.
A Magyar Posta modernizációs programjáról Csáki György elnök elmondta, hogy annak végrehajtására azért is szükség van, mivel az elmúlt 15 évben nem változott a Posta hálózati struktúrája és belső felépítése, s nem csökkent a létszám sem. Míg például Ausztriában 1800, addig Magyarországon 3260 postahivatal működik, a 27 ezer embert foglalkoztató osztrák posta éves árbevétele pedig 1,5 milliárd euró, szemben a 43 ezer dolgozóval működő MP 500 millió eurós bevételével. A Posta a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően bezárja majd azokat a postahivatalokat, amelyeknek a fenntartása eléri a küldemények felvételéből és más szolgáltatásokból származó bevételének harmadát. A társaságnak jelenleg 1200 olyan hivatala van, amelyet ezen mutató alapján azonnal be lehetne zárni. Az MP egyébként megállapodott a szakszervezetekkel abban, hogy idén legfeljebb ezer főt bocsát el.
A korábbi tízezerrel szemben már csupán ezer terméket értékesítenek a postákon, a bevétel 90 százalékát azonban mindössze 95 termék hozza. Az MP a jövőben alaptevékenységét kívánja erősíteni, így a levél- és csomagforgalomra, a hírlapterjesztésre, a pénzügyi és a logisztikai szolgáltatásokra kíván nagyobb hangsúlyt fektetni. A Magyar Posta egyébként 2009. január 1-jéig felkészül a teljes postai liberalizációra - tette hozzá Csáki György.
