A PK Bank jelzálogbankká alakítása megterhelte a korábbi menedzsment gondolkodását, ezért a Postabank lekésett a lakossági hitelboomról - mondta Singlovics Béla vezérigazgató a pénzintézet szerdai közgyűlését követő tájékoztatón. A bank tavaly ősz óta - az FHB-val történt megállapodást követően - kínál lakáshitelt, a termék sikerét jelzi, hogy az elmúlt hetekben már a Postabank „szállította” a legtöbb lakáshitelt az FHB-hoz. Amennyiben ez a folyamat tartósnak mutatkozik, sor kerülhet az év végi tervadatok felülvizsgálatára - közölte Király Júlia, a pénzintézet elnöke. A bank az előzetes tervek szerint 57,7 milliárd forintos lakossági hitelállományt irányzott elő, ami több mint 60 százalékkal haladja meg a 2002-es adatot.
Az egyelőre „óvatos” terv az elmúlt évi 1,776 milliárd forint veszteség után továbbra is félmilliárdos veszteséggel számol, míg a bank 398,8 milliárdos mérlegfőösszegének 12 százalékos emelkedését várja. A bank lakossági betétállománya a terv szerint mintegy 10 százalékkal bővül majd, míg a vállalati források esetében mintegy 5 százalékos volumencsökkenés várható.
A bank célközönsége egyértelműen az a „középréteg”, amelyet a lakossági piacon térnyerést tervező kereskedelmi banki versenytársak még nem fedeztek fel - vélekedett Singlovics Béla. Ebben a tervben komoly szerep járulhat a Magyar Posta hálózatára, amit a Postabank a jövőben még hatékonyabban szeretne kiaknázni. Ennek egyik állomása, hogy a tavaly 30 helyen indult próba után immár 170 postán elérhetővé vált a bank személyi kölcsöne. A bank vezetése szerint az őszre várt privatizációs zárás környékére számottevően javulhat a Postabank jövedelmezősége, ami esetükben azt jelenti, hogy a költségszintjük 100 százalék alá csökken. A bank az idei közel 25 százalékos létszámleépítés és a többi költségcsökkentés hatására jövőre 2,4-2,5 milliárd forinttal kevesebb kiadással működhet - mondta a vezérigazgató.
