A 2001-es kisebb mértékű növekedés után tavaly számottevően bővült a magyarországi műanyagipar termelése. Ezúttal összesen 1,136 millió tonna műanyagot gyártottak, 106 ezer tonnával többet, mint 2001-ben. Ez azért különösen jelentős eredmény, mert a globális gazdasági helyzet miatt a keresletnek csupán kismértékű növekedésével lehetett számolni - mondta lapunknak Wappel Kálmán, a Magyar Műanyagipari Szövetség szaktitkára.
A bővülés döntő részét egyébként a BorsodChem TDI-üzeme hozta össze, amely 2002-ben már teljes kapacitással üzemelt. Ezen túlmenően a Dunastyr habosítottpolisztirol-gyárában is számottevő volt a termelés növekedése.
Ezúttal is polietilénből gyártottak a legtöbbet - a termelt mennyiség először haladta meg a 300 ezer tonnát, 2001-ben 291,3 ezer tonnányit gyártottak -; a nem túl jelentős termelésbővülés elsődleges magyarázata az, hogy a hazai polietilén-kapacitások már évek óta szinte teljes egészében ki vannak használva. A volument tekintve második helyen a polipropilén áll, 278 ezer tonnával, ami több mint 6,8 százalékos növekedés eredménye. Polivinil-kloridból (PVC) közel 9 ezer tonnával többet gyártottak tavaly, mint 2001-ben. Ez - Wappel Kálmán szerint - egyértelműen az építőipari megrendelések növekedésével magyarázható. Polisztirolból regisztrálták a legnagyobb arányú növekedést, az év végéig 97,8 ezer tonnát állítottak elő, ami 15 százalékkal több, mint a megelőző évi teljesítmény.
A termeléssel párhuzamosan az egy főre jutó éves műanyag-felhasználás is számottevő mértékben emelkedett: 69,2 kilogrammról 77,6 kilogrammra, és kismértékben meghaladta a négy-öt évvel ezelőtti nyugat-európai átlagot. A 12 százalékos emelkedési ütem lényegesen meghaladja a nyugat-európait és a környező országok hasonló mutatóinál is jobb. A felhasználáson belül ugyancsak megfigyelhető a PVC iránti kereslet növekedése. A műszaki műanyagok esetében problémát okozott a multik kivonulása, ám összességében nőtt az igény, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a kereslet eltolódott az autóipar felé.
Kedvező fejlemény, hogy az export évek óta tartó növekedési üteme nem szakadt meg. Tavaly 822 ezer tonna műanyagot szállítottak külföldre, elsősorban Nyugat-Európába, a megelőző évi 723 ezer tonna után. Emellett az kivitel értéknövekedése - 528 millió dollárról 606 millió dollárra - különösen figyelemre méltó, mivel a piacokon recesszió közeli állapot volt. A feldolgozás a KSH szerint értékben csaknem 9 százalékkal ugyancsak emelkedett, a szövetség volumenben 5 százalékos bővülést regisztrált.
Wappel szerint az idén 5-10 százalék közötti felhasználásnövekedés várható, az ágazat jövedelmezősége viszont csökken. A szaktitkár szerint az Európai Unióhoz történő csatlakozásnak közvetlen hozadéka lesz, hogy közepes vállalatok is Magyarországra települnek majd, fejlettebb termelőtechnikával. Emellett a Kelet- és Közép-Európába irányuló export növekedésére is számítanak, tehát minden téren jelentős fejlődésre van kilátás.
