A Magyar Nemzeti Bank jelentése szerint száz esetből 32 alkalommal már vásárlásra használják a magyarok a bankkártyájukat, míg 2001-ben még csak 26 százalék volt ez az arány. A vásárlási tranzakciók 3 százalékát teszi ki a mobiltelefon-feltöltések aránya. A vásárlások részarányának növekedése az átlagos tranzakciós értékcsökkenésével járt: 9210 forintról 9032 forintra csökkent az egy kártyahasználatra jutó érték. Ugyanakkor a teljes, 3555 milliárd forintos bankkártya-forgalomnak még mindig csak 12,4 százalékát teszi ki a vásárlások értéke.
Tavaly év végén 5,67 millió bankkártya volt forgalomban, ami 12 százalékos növekedést jelez 2001. végéhez képest. A forgalmi adatok ugyan arról tanúskodnak, hogy a kártyahasználat 2002 második felében számottevően növekedett – mind tranzakciószámban, mind forgalomban nagyobb növekedést mutatott ki az MNB, mint 2002. június végén –, ám a júniusban mért 16 százalékos kártyaszám-növekedés 12 százalékra szelídült december végére. A kibocsátott kártyák közül a 43 százalékkal, 641 ezerre nőtt a hitelkártyák száma, ám tudni kell, hogy az immár 11 százalékos piaci résszel bíró hitelplasztikoknak csak a fele klasszikus hitelkártya, mivel a többihez nem kapcsolódik kamatmentes költési időszak.
A hazánkban jelen lévő két nagy kártyatársaság közül tavaly a MasterCard értékesítése növekedett jobban – 13,9 százalékkal –, ám az év második felében a 2002-ben 8,2 százalékos kártyaszám-növekedést felmutató Visa bővülése volt dinamikusabb.
