Módosítani kell a magyar utazási vállalkozások működését szabályozó rendeleteket, mivel azok szigorúbbak az uniós irányelveknél és így versenyhátrányt okozhatnak a cégeknek – mondta az országgyűlés idegenforgalmi bizottságának keddi ülésén Drábik László, a Miniszterelnöki Hivatal turisztikai főtanácsadója. Jelentősen szigorúbb a nemzetközi gyakorlatnál például az a rendelkezés, amely szerint az utazási vállalkozó korlátozás nélkül felel minden, az utazási szerződést érintő, az általa vagy közreműködői által okozott szerződésszegésért. Az utaztatók egyrészt nem képesek befolyásolni a külföldi partnereiket, másrészt nem egy esetben többoldalú nemzetközi egyezmény határozza meg a szolgáltatók felelősségét és annak mértékét. A szabályozásokat úgy indokolt alakítani, hogy – hasonlóan az uniós gyakorlathoz – a fogyasztókat csak annyira védjük, amennyire azt a vonatkozó uniós irányelv megkívánja – tette hozzá Drábik. Az uniós csatlakozást követően várhatóan átalakul a magyar utazási piac. Jelenleg mintegy 1100 utazási vállalkozás működik, 60 százalékuk utazásszervezéssel is, 40 százalékuk pedig utazásközvetítéssel foglalkozik. A csatlakozás után várhatóan 15–20 százalék lesz a szervezők aránya és mintegy 80 százalék közvetítéssel foglalkozik majd.
