BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A közeljövőben megindulhat a széndioxid-kereskedelem

2003. április 15. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tegnap tartotta ötödik ülését az MVM Rt. Környezetvédelmi Klubja, ahol többek között az üvegházhatást kiváltó gázok kereskedelméről, illetve a kereskedelem szabályozásáról is szó esett. A megjelentek arról is beszéltek, hogy a kiotói jegyzőkönyv Magyarországra vonatkozó előírásainak végrehajtásában hogyan vehetnének részt az energetikai társaságok. A jegyzőkönyvhöz csatlakozott országok általában 6-8 százalékos kibocsátáscsökkentést vállaltak, amit 2008–2012-re kell teljesíteni. Az Európai Unió és tagállamai egyébként már ratifikálták a jegyzőkönyvet, így a tervek szerint az unión belül a gázok kereskedelme már 2005-től megindulhatna.
Az úgynevezett együttes megvalósítás (joint implementation, JI) szerint egyes országok részben vagy egészében finanszírozhatnak egy más országbeli projektet, amely az üvegházhatást kiváltó gázok kibocsátásának csökkenését eredményezi. Ezzel a befogadó ország a kapott pénzügyi forrásokat a ki nem bocsátott széndioxid mennyiségével ellentételezheti, illetve ezzel a finanszírozó ország növelheti kibocsátási engedélyeinek számát. A vásárolt engedélyek számával pedig növelhető az országban kibocsátható mennyiség. Magyarországon egyébként eddig csupán néhány társaság kezdeményezett JI-projektet. Így például a holland ERUPT-program befogadta az AES Borsod biomassza-beruházását, de hasonló fejlesztéseket hajt végre a Pannonpower Rt. és a Vértesi Erőmű Rt. is.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet