BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Cementipar: gyenge évkezdet

A DDC vezetése további importnövekedést vár a magyar cementpiacon, amely nehéz helyzetbe hozhatja az ágazatot, azt követően, hogy tavaly is emelkedett a külföldi termékek aránya a hazai építőiparban.

2003. április 13. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kemény tél némileg visszafogta az építőipari beruházásokat, s emiatt a Duna-Dráva Cement (DDC) Kft. váci egységében mintegy 40 ezer tonnával maradtak el a tavalyi év azonos időszakában termelt mennyiségtől – hangzott el a cég sajtótájékoztatóján. A magyar cementipar idén az import „harapófogójába” kerülhet, ugyanis az Európai Unióban tapasztalható gazdasági pangás miatt a közeli osztrák, illetve szlovák cementgyárak is növelhetik magyar jelenlétüket. Így nem kizárt, hogy év végére egymillió tonna cement érkezik a hazai piacra, amely az éves felhasználás egyharmada. Már a múlt évben erőteljes volt az behozatal, a várt 460 ezer helyett 760 ezer tonna áramlott be, főként az ukrán gyárakból. Ennek ellenére továbbra sem sikerült importvédelmet nyernie az ágazatnak.
Ettől függetlenül a DDC folyamatosan fejleszti termékkínálatát, az építőipari kiállításon olyan termékkel jelent meg, amely gátak, árterek építkezésénél használatos. Szarkándi János műszaki vezérigazgató elmondta, hogy nem csak a termékfejlesztésekre, hanem a hatékonyság növekedésére is koncentrálnak. Mindenképpen szeretnék bevezetni cementkohóikban a hulladékok – leginkább autógumik – égetését, amely 10-15 százalékos energiamegtakarítást eredményezne. Ez azért fontos a számukra, mert a termelés során a legnagyobb költséget a fosszilis energia felhasználása jelenti. A társaság egyébként korábban engedélyt kapott az veszélyes hulladékok hagyományos tüzelővel való együttes égetésére, ám a határozatot környezetvédők megtámadták, s a szakhatóság az engedélyt visszavonta és új részletes környezeti hatástanulmány elkészítésére, illetve lakossági meghallgatásra kötelezte a vállalatot. Szarkándi elmondta, hogy a nyugat-európai országokban nem félnek annyira a cementgyárakban végzett hulladékmegsemmisítéstől, például Svájcban van olyan cementgyár, amely az energiaigényét teljes egészében ilyen módon biztosítja. A vezérigazgató úgy véli, hogy a hazai cementipar csak ezzel a megoldással képes megőrizni versenyképességét az uniós és a keletről beáramló cementtel szemben.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet