Tavaly a tervezett 18 milliárd forintos forgalomból 17,45 milliárdot teljesített a Graboplast Rt., ami az előző évhez képest 6 százalékos növekedésnek felel meg. Hasonlóan nőtt a cég üzemi eredménye is, elérve a tervezett egymilliárd forintot - tudtuk meg a társaság tegnapi sajtótájékoztatóján. A Graboplast fő üzletágainál, így a parketta és tapéta értékesítésénél 30, a padlóértékesítésnél pedig 10 százalékos forgalomnövekedést regisztráltak. A cég a jelek szerint az orosz válságot követően kezdi visszaszerezni keleti üzletfeleit: a régióba irányuló exportja mintegy 30 százalékkal nőtt, s a teljes forgalom 35 százalékát teszi ki. A nyugati és tengerentúli értékesítés a forgalom 42, a belföldi a 23 százalékát teszi ki.
A 95 százalékban a Wallis Rt. tulajdonában lévő Graboplast a következő négy évben szeretne helytállni az uniós versenyben is, ezért legkésőbb decemberig akvizíciókkal kívánja növelni kapacitását. Ha ez nem sikerül, úgy saját erőből, legfeljebb 45 százalékos eladósodás mellett, önmaga növeli kapacitásait. A cég 2007-ben már legalább 33 milliárd forint forgalommal számol, amelyhez évi 13 százalékos növekedésre van szükség. Idén 19-20 milliárd forint körüli árbevételt tervez, ám ez attól is függ, hogy meddig húzódik az iraki válság. A cégnek ugyanis a közel-keleti régióban vannak üzleti partnerei, s a háború érezhetően visszaveti megrendeléseiket.
A Graboplast várakozásai szerint a következő években jelentősen növekedik a járműipari megrendelések, illetve a közületi - kórházak, hivatalok - vásárlások aránya, ami jelentős forgalomnövelő tényező lehet a padlógyártásban. A cég a világ második legnagyobb járműipari padlógyártójává kíván válni legkésőbb 2007-ig.
