Minden eddiginél szigorúbb biztonsági intézkedések mellett rendezték meg a 75. Oscar-díj-gálát, még a Nemzeti Gárdát is felvonultatták egy esetleges terrortámadástól tartva. Meglepetést azonban csak a díjkiosztás okozott, hiszen Martin Scorsese filmje, a New York bandái a tíz jelölés ellenére egyetlen szobrocskát sem kapott. A mintegy százmillió dollár költségvetésű alkotás bevételei az imdb.com szerint az Egyesült Államokban már meghaladták a 76 millió dollárt, Angliában a 10 millió fontot. A legjobb rendezésért járó díjat az a Roman Polanski kapta - A zongorista című filmjéért - , aki a legjobb betétdal díját elnyerő Eminemhez hasonlóan nem volt jelen, mivel az USA-ban körözés alatt áll. A mű elvitte a legjobb adaptációért járó elismerést is, a zongoristát játszó Adrien Brody pedig a legjobb férfi főszereplő lett.
A legtöbb Oscar-jelölést, 13-at a Chicago filmmusical kapta, ebből hatot - köztük a legjobb filmért járót - el is vitt a 40 millió dolláros alkotás. A filmet hazánkban vasárnap estig 80 ezren látták a mozikban és több mint 70 milliós bevételt hozott. A Chicago besöpörte a legjobb díszlet, jelmez, hang, vágás és női mellékszereplő díját is, utóbbit Catherine Zeta-Jones kapta meg. Stephen Daldry Órák (The Hours) című alkotása 9 jelölést, ám csupán egyetlen Oscart kapott, melyet Nicole Kidman mint a legjobb női főszereplő vehetett át. A filmet néhány hete mutatta be Magyarországon a UIP Dunafilm, s eddig csaknem 25 ezren voltak rá kíváncsiak. December végén került nálunk a mozikba a BudapestFilm által forgalmazott Pedro Almodóvar-alkotás, a Beszélj hozzá!, amelyet múlt szerdáig több mint 40 ezren néztek meg a fővárosban, pedig csupán öt kópiával adják. A BudapestFilm szerint a legjobb eredeti forgatókönyv díját elnyert mű akár a Mindent anyámról című Almodovar-mozit is lekörözheti. A rajongók vélhetően csalódottan vették tudomásul, hogy A gyűrűk Ura: A két torony csupán két Oscar-díjat visz haza. Az egyiket a vizuális effektusokért, a másikat pedig a legjobb hangvágásért kapta a Peter Jackson rendezésében készült trilógia második része. A legjobb animációs film egy japán alkotás, a Chihiro szellemországban lett, megelőzve a Disney rajzfilmjét, a Lilo és Stichet, valamint a hazánkban nagy sikerrel forgalmazott Jégkorszakot is.
