A Szerbia-Montenegróban bevezetett rendkívüli állapot nem érinti az utasbiztosítók kockázatvállalását: a piacon tevékenykedő társaságoknál továbbra is köthetnek biztosítást a déli országba utazók - nyilatkozta lapunknak Molnár András, az Ahico Biztosító Rt. nem életági vezérigazgató-helyettese. Mint elmondta: a jelenlegi helyzet nem minősül olyan állapotnak, amely kizárná a biztosító kárfelelősségét. Az érvényben lévő szerződési feltételek szerint háború, polgárháború, illetve terrorcselekmény esetén mentesül a biztosító a kárkifizetések alól.
Érdekes módon a korábbi jugoszláv polgárháború, illetve a délszláv ország elleni NATO-támadás idején is köthettek utasbiztosítást az oda utazók, ugyanis a társaságok nem vették le az országot a területi listáról. Ugyanakkor - mondja Horváth Péter, a QBE Atlasz Biztosító Rt. értékesítési igazgatója - akkoriban, aki csak tudta, elkerülte a háborús országot.
A szakember szerint a mostani - vélhetően csak néhány napig tartó - rendkívüli állapot idején is csak az indul majd Szerbia-Montenegróba, aki nem tudja elkerülni az utazást.
Az, ha esetleg a Djindjics-gyilkosság után valóban elhúzódó belpolitikai bizonytalanságra kellene felkészülni, Horváth Péter szerint csak az idei évben okozna fejtörést az idegenforgalmi szezonban. Az értékesítési igazgató úgy véli ugyanis, hogy a Szerbiával szemben - várhatóan novembertől - életbe lépő vízumkényszer arra készteti majd az olcsó buszos utakat szervezőket, hogy a költségek csökkentése érdekében a polgárháborús időszakhoz hasonlóan kerülő úton vigyék utasaikat a görög tengerpartra.
