A diákok éltek a szabad bankválasztás február elsejétől megnyílt lehetőségével - tájékoztatta a NAPI Gazdaságot Őri András, a Diákhitel Központ (DK) szóvivője, aki szerint a kedvezményes folyószámla-szolgáltatások mellett a hitelügyintézést is felvállaló hat pénzintézettől (ÁÉB, IEB, K&H, MKB, OTP, Postabank) és a takarékszövetkezetektől is érkeztek hiteligénylő lapok a DK-hoz. Az új szemeszterben 4489 hallgatónak folyósítanak majd először a tanulmányi hitelből.
A szóvivő elmondása szerint a január végén először esedékes hiteltörlesztéskor elmaradt csaknem 6000 fő közül mintegy kétezren az elmúlt napokban - a DK megkeresésének hatására - törlesztették az első két évre előírt, a minimálbér 6 százalékának megfelelő összeget, közel ezer hallgatóról pedig kiderült, hogy tanulmányaikat kreditrendszerben végzik, amelynek időtartamára továbbra is jogosultak a támogatás igénybevételére.
A továbbra is „néma” 3 ezer törlesztésre kötelezett késedelmi pótlékra számíthat. A menetrend szerint azonban ők is csak leghamarabb 2004 tavaszán számíthatnak a követelések behajtásával megbízott APEH látogatására. Az érvényben lévő szabályok szerint ugyanis a DK a 2003. január 1. előtti szerződések esetén csak 12 havi elmaradás esetén mondhatja fel a hitelszerződést. Az új hitelfelvevőknél ez a határidő már csak 6 hónap, ezt követően válik a teljes felvett összeg a kamatokkal együtt egy összegben behajthatóvá.
