BUX 139885.15 0,74 %
OTP 45900 1,32 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nyereséggel zárt az FHB és az OTPJ

2003. február 16. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Földhitel- és Jelzálogbank Rt. (FHB) tavalyi, első nyereséges éve 357 millió forintos mérleg szerinti eredményt hozott, az OTP Jelzálogbank Rt. (OTPJ) ugyanezen mutatója 470 millió forint lett 2002-ben - derül ki a társaságok gyorsjelentéséből. A bankok osztalékot nem fizettek. Tavaly csökkent a két bank hitelezési kockázata. Az FHB mérsékelte, az OTPJ nem is képzett értékvesztési és kockázati céltartalékot. Az OTP Bank Rt. ugyanis visszavásárolja az OTPJ rossz hiteleit, így a jelzálogbank portfóliója tiszta marad. Az FHB-nál a jó minőségű hitelportfólió - a rossz hitelek aránya 1 százalék alatti -, illetve a partnerbankokkal való kockázatmegosztás tette lehetővé a céltartalék-csökkentést, annak ellenére, hogy az ügyfélhitelek állománya jelentősen nőtt. Az FHB kereskedelmi bankoknak nyújtott hitelei szintén számottevően nőttek, de lényegesen kisebb rizikót hordoznak, mint az ügyfélhitelek. A kereskedelmi bankok lakáskölcsön-kihelyezéseinek kockázatát teljes egészében maguk a hitelt nyújtó bankok vállalják. Az FHB konszolidált jelentéséből kiolvasható, hogy a teljes hitelállomány tavaly több mint megháromszorozódott - 32 milliárdról 110 milliárd forintra nőtt. Ez is világosan mutatja, hogy az állami támogatások növelése serkentette szerződéskötésre a lakosságot. A kapott és az adott kamatok különbözete 4,1 milliárd forint, vagyis a 2001-es duplája lett.
Az OTPJ-nél tavaly indult meg a hitelezés, így összehasonlító adatok még nincsenek, de a mérlegből látható, hogy a hitelállomány 187 milliárd forintra futott fel. A kamatkülönbözet a társaságnál 3 milliárd forint lett. A két társaságnál többmilliárdos mérlegen kívüli tételként szerepelnek a már megkötött, de még nem folyósított hitelek.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet