BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Korlátozták az áramfogyasztást

Tegnap hajnalban a hideg időjárás miatt több erőműben történtek üzemzavarok, így egyes területeken korlátozni kellett az áramfogyasztást. A Mátrai erőmű lapzártánkig csupán 30 megawatt teljesítménnyel üzemelt, és egyelőre a szakemberek sem tudták megmondani, hogy mikor áll vissza a normális működési rend. A hiány pótlására plusz erőművi blokkokat állítottak rendszerbe, illetve növelték - amikor már lehetett - az importot is. Az időjárási előrejelzések szerint nem csökken tovább a hőmérséklet, így a szakemberek nem tartanak újabb korlátozástól.

2003. január 13. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A rendkívül hideg időjárás miatt üzemzavarok álltak elő néhány villamos energiát termelő erőműben tegnap hajnalban, emiatt korlátozni kellett egyes területek áramellátását. Erre tíz éve nem volt példa. A Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Rt. (Mavir) által kiadott közlemény szerint az erőművek teljesítménycsökkenésének értéke meghaladta a fogyasztói igények 18 százalékát. A rendelkezésre álló tartalékok bevonásával együtt az igények 6,7 százalékát nem tudták kielégíteni, és a környező országokban uralkodó ugyancsak rendkívüli hideg időjárás miatt a reggeli órákban importálni sem lehetett egy ideig - állítja a Mavir. Ezért egy korábbi kormányrendelet alapján fogyasztói korlátozást rendeltek el, amely nemcsak az ipari, hanem a lakossági fogyasztókat is érintette.

A társaság tájékoztatása szerint a Csepeli erőmű száz százalékon működik, de a Mátrai erőmű ma sem indult be teljes egészében, csupán 30 megawatt teljesítménnyel üzemel. A hiány pótlására tegnap országszerte több erőművi blokkot állítottak működésbe, illetve amikor már lehetőség nyílt rá, növelték az áramimportot is, főként Ukrajnából, Szlovákiából és Lengyelországból. A teljes villamosenergia-hálózatból összesen 311 megawatt teljesítményt kapcsolt ki a Mavir, ami 340 megawattóra fogyasztáskiesést jelentett.
A Mavir szerint gondot okozott az is, hogy a hétfő reggeli időpont mindig komoly terhelésnövekedést jelent az alacsonyabb terhelésű hétvégéhez képest a hálózatban. Az időjárás-előrejelzések szerint a napokban enyhül a hideg, így várhatóan nem fordul elő több hasonló üzemzavar - nyilatkozták lapunknak a Mavir szakemberei.
B. A.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet