Néhány héten belül eldőlhet, sikerül-e egy másik, még a Redilcónál is nagyobb olasz ingatlanfejlesztő céggel megállapodni a több mint 100 hektáros, már a két laktanyát is magában foglaló Nagykanizsai Ipari Park benépesítéséről - erősítette meg lapunk információit Sólyom Gábor.
A helyi önkormányzat és a milánói székhelyű Redilco S.p.A. által létrehozott NagyPlusz Rt. vezérigazgatója elmondta, hogy jóllehet az egyik legtöbbet vitatott kérdésben sikerült előbbre lépni - a Kossuth és a Gábor Áron laktanya az elmúlt év végén hivatalosan is a helyhatóság birtokába került -, az olasz cég nem kívánja újrakezdeni a tárgyalásokat az önkormányzattal, s valószínűleg végképp kivonul Magyarországról.
Elsősorban azért döntött így a Redilco, mert időközben más irányba nyitott: jelentős volumenű, többek között szlovén és francia ingatlanfejlesztésekbe kezdett. Ugyanakkor a milánói céget ma is képviselő Sólyom szerint az ügy akár néhány héten belül kedvező fordulatot vehet, hiszen a Redilco közvetítésével két másik olasz, még a Redilcónál is nagyobb, megnevezni nem kívánt ingatlanfejlesztő társasággal kezdődtek tárgyalások egy, a korábban tervezetthez hasonló volumenű nagykanizsai program megvalósításáról.
Lapunk információi szerint a nagykanizsai beruházási lehetőségek iránt változatlanul több, még a Redilco által megnyert cég érdeklődik, köztük az amerikai 3M konszern (NAPI Gazdaság, 2001. szeptember 19., 1-5. oldal). A Redilcónak elemi érdeke a siker, hiszen egymillió eurót bukott Nagykanizsán, nem beszélve az erkölcsi veszteségről. Többek között elkészítették a mintegy 600 millió dolláros beruházási program teljes tervdokumentációját, számos szakértőt foglalkoztattak, céget alapítottak, s közel egy éven át a világ legrangosabb vásárain, valamint legnagyobb példányszámú lapjaiban reklámozták azt a magyarországi programot, amelyet a Redilco levédett. Érthető, hogy a befektetett összegből a lehető legtöbbet szeretnék visszakapni - tette hozzá Sólyom.
Schmidt László, a helyhatóság tulajdonában lévő Nagykanizsai Gazdaságfejlesztő Kht. ügyvezető igazgatója elmondta: miután egy kormánydöntésnek köszönhetően az elmúlt év végén a város tulajdonába került a két laktanya, s a teljes terület közművesítési tervei is elkészültek, minden akadály elhárult az ingatlanfejlesztés útjából. A kormány azzal a kikötéssel adta át ingyenes vagyonjuttatással a két ingatlant, hogy azokat öt évig nem lehet értékesíteni, s egy ezt követő eladás esetén is a vételár 70 százaléka az államot illeti.
Az ügyvezető igazgató megerősítette, hogy a Redilco magyarországi képviselőjével karácsony előtt tárgyalt a polgármester, ettől függetlenül más beruházók felé is nyitottak. Egy, az egész térséget kiszolgáló logisztikai központ építését - saját erőből és központi, valamint pályázati források igénybevételével - a tervezett nagyberuházástól függetlenül még az idén szeretnék elkezdeni. Az ipari park betelepítésére olyan jelentkezőket is várnak, akik csak közvetítenek a letelepedni kívánó vállalkozók és a tulajdonos önkormányzat között, de a Redilcóéhoz hasonló, közös cég alapítását feltételező ingatlanfejlesztési program megvalósításától sem zárkóznak el. Mindemellett a leendő partnernek a teljes projekt megvalósítására is lehetősége van. Schmidt László hozzátette: tovább növeli a beruházás esélyeit, hogy az új M7-es autópálya közvetlenül a terület mellett halad el.
Körtési Zsolt
