Még csak néhány nap telt el az árampiac részleges liberalizációjának év eleji startja óta, ám szakmai körökben többen már úgy vélik, hogy a távközlési piachoz hasonlóan itt sem lehet majd diadalmenetről beszélni. Egyes vélemények szerint a szabályozás későn készült el, így nem meglepő, hogy a feljogosított szereplők nem tolonganak.
Az energiatőzsde létrehozásának korábban ambiciózus elképzelések alapján folyó munkálatai mára alábbhagytak. Információnk szerint a Regionális Energiatőzsdéért Egyesület, amely egy áramtőzsde felállításának előkészítésén dolgozott, egyelőre felhagyott az ilyen irányú erőfeszítéseivel.
Tombor Antal, a Magyar Villamosenergiaipari Rendszerirányító (Mavir) Rt. vezérigazgatója lapunknak elmondta, hogy az áramtőzsde létrehozásának gondolata szakmai körökben is a háttérbe szorult, elsősorban a megfelelően kialakult árampiac hiányában. Ha ez utóbbi létrejön, a tőzsde iránt is fokozódni fog az igény. Erre várva egyébként az Budapesti Árutőzsde és a Budapesti Értéktőzsde is érdeklődik az új tőzsde felállítása iránt.
Szakemberek véleménye szerint az energiatőzsde létrehozását az is jelentősen késlelteti, hogy csak az év utolsó napjaiban készült el a szabályozás. A Mavir azonban vélhetően az idén elkészít egy, a megvalósítással kapcsolatos tanulmányt - tette hozzá Tombor Antal, de nem valószínű, hogy ez rövid időn belül maga után vonja a tőzsde megalapítását. Intő példa a lengyel energiatőzsde (PPE), amely a két évvel ezelőtti megnyitása óta csak vegetál, az éves áramforgalomnak csupán minimális részét bonyolítja le.
Á. A.
