A következő hetekben várható az utolsó nagy hullám az anonim számlák nevesítése terén. Ilyenkor ugyanis viszonylag sokan akarják tőkésíteni számlájukon az elmúlt évi kamatfizetést, s ezért előkerülhetnek még a ládafiából, a matrac alól azok a betétkönyvek, amelyeket tulajdonosaik eddig elfelejtettek nevesíteni - vélekedik Tóth Kálmánné, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség ügyvezető igazgatója.
A pénzügyi felügyeleten folyamatosan összesítik a pénzintézetek által adott adatokat. Az utolsó rendelkezésre álló teljes adatsor, az október végi statisztika szerint a tavaly januárban, a nevesítés elkezdésekor nyilvántartott 5,2 millió anonim betét 2,8 millióra csökkent - tájékoztatott Balogh László, a pénzmosás elleni küzdelmet irányító kormánybiztos.
Az azonosítást nem kívánó számlákon őrzött összeg ugyanakkor 86 százalékkal, 449 milliárd forintról 65 milliárd forintra csökkent, az egy betétre jutó összeg 86 ezerről 23 ezer forintra mérséklődött.
Az integrált takarékszövetkezeteknél 2001. december 31-én nyilvántartott 70 milliárd forint értékű nevesítetlen betétállomány 2002 novemberére 11,8 milliárd forintra csökkent - tájékoztatott Tóth Kálmánné. Ebből mintegy 8,2 milliárd forint feküdt klasszikus takarékbetétben, míg további 3,8 milliárd forintot egyéb okiratos betétformában (Matrac betétjegy, takarékszelvény) őriznek egyelőre ismeretlen tulajdonosaik.
Az OTP Banknál múlt év januárjában a teljes lakossági betétállomány 14 százaléka, 2,2 millió betét volt érintett az átalakításban. A pénzintézet közlése szerint az idei évnek úgy vághatnak neki, hogy a lakossági betéteknek mindössze 2 százalékának tulajdonosa ismeretlen a bank előtt. A még átalakításra váró 757 ezer - mintegy 30 milliárd forint összeget rejtő - bemutatóra szóló betét jelentős része 5 és 10 ezer forintos gépkocsinyeremény-betétkönyv - tudtuk meg a pénzintézetnél. Itt a fő gondot az okozza, hogy sokan úgy vélik: ha a betétkönyvön szerepel a nevük, az már nem bemutatóra szóló konstrukció, holott ebben az esetben a bank korábban elfogadott fiktív nevet, illetve bármilyen más jeligét is.
Az OTP az átalakításokat 350 forintos díjért végzi a múlt év augusztusa óta, a takarékszövetkezeteknél, úgy mint eddig, továbbra is külön díj nélkül névre írják a számlákat. A pénzintézetek tapasztalatai szerint az ügyfelek elégedettek az elavult takarékbetétkönyvek helyett számukra ajánlott korszerű megtakarítási termékekkel.
Balogh László szerint jogilag ugyan soha nem vész el a takarékbetétek mögött álló követelés, ám a fennmaradó állományban egyre nő majd azon betétek aránya, amelyekért soha nem jelentkezik majd tulajdonosa, mert a betétkönyv elveszett, megsemmisült, vagy tulajdonosa (illetve örököse) elfelejtkezett róla. A kormánybiztos véleménye szerint 2005 januárjára - amikortól a pénzmosás elleni jogszabályok szerint összeghatártól függetlenül előzetes rendőrhatósági engedély lesz szükséges minden egyes anonim betét nevesítéséhez - döntő részben már csak olyan betétkönyveket tartanak majd nyilván a pénzintézetek, amelyeknek nemcsak nevük, de jelenleg ismert tulajdonosuk sincs.
Nagy László Nándor
