BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rossz évet zárt a Balatoni Hajózási Rt.

A talán minden korábbinál gyengébb főszezon miatt várhatóan 100 millió forinttal lesz kisebb a tervezettnél a Balatoni Hajózási Rt. idei eredménye. Mindez azonban nem befolyásolja a középtávú fejlesztési programot, mert azt egy újabb, közel 600 milliós tőkeemelésből finanszírozzák.

2002. december 30. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A siófoki Balatoni Hajózási Rt. nettó árbevétele 150 millió, adózás előtti nyeresége 100 millió forinttal lesz kisebb a tervezettnél a rendkívül gyenge főszezon miatt - erősítette meg lapunk információit Horváth Gyula igazgató. Az idén 1,65 milliárd forint nettó árbevétel mellett 30,5 milliós adózás előtti nyereséget elérő, a közelmúltban új tulajdonosokhoz került cég szinte valamennyi üzletága megérezte, hogy az idén kevés vendég érkezett a tóhoz. A kompok forgalma 10-11 százalékkal csökkent, de a vitorláskikötőkben is kisebb volt a forgalom, mint 2001-ben. Csupán a konferencia- és a rendezvényhajók hozták a várt eredményt.
Horváth hozzátette: ennek ellenére a társaság a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően a korábbi évhez képest 8,3 százalékkal tudja növelni árbevételét. A rendkívüli közgyűlésen a tulajdonosok megerősítették: az eredménycsökkenés nem befolyásolja a társaság középtávú fejlesztési programjának megvalósítását, hiszen azt döntően tőkeemelésből finanszírozzák. A 22 közforgalmú kikötővel rendelkező tóparti önkormányzat, valamint a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt. a jövő év tavaszáig fele-fele arányban újabb 576 millió forintos tőkeemelést hajt végre a cégnél.
A korábban a Mahart Rt. tulajdonában lévő, s annak nevét is viselő társaság egy kormánydöntést követően azzal a feltétellel kerülhetett ingyenes vagyonjuttatással új tulajdonosokhoz, hogy azok meghatározott időn belül összesen 1,176 milliárd forint tőkeemelést hajtanak végre. Az 51 százalékos tulajdonrésszel rendelkező önkormányzatoknak 600 millió, míg a 49 százalékot birtokló MFB-nek 576 millió forint tőkeemelési kötelezettsége volt. A társaság jegyzett tőkéjét egyébként már tavaly nyáron - még a magánosítás előtt - 2,346 milliárd forintra emelték. Ekkor a Mahart tulajdonában lévő balatoni ingatlanokat apportálták a cégbe.
Az igazgató közölte: jövőre félmilliárdos fejlesztési program megvalósítását tervezik. Többek között új állomásépület és étterem készül a balatonföldvári kikötőben, hozzákezdenek a tihanyi Öreg-kikötő rekonstrukciójához, s több új vitorláskikötő építését is tervbe vették, például Keszthelyen és Alsóörsön. 2003-ban - hosszú évtizedek után először - egy teljesen új, a legkorszerűbb navigációs eszközökkel és kényelmi berendezésekkel felszerelt személyhajó is szolgálatba állhat a Balatonon. A hajótestet Oroszországból vásárolják - tette hozzá Horváth.
Körtési Zsolt

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet