BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Postabank nyerte az első diákhitel-pályázatot

A Postabank nyerte el a Diákhitel Központ 1,8 milliárd forintos rövid távú hitelnyújtásra kiírt pályázatát. Jövőre 8 pénzintézetnél és mintegy 120 takarékszövetkezetnél lehet kedvezményes kondíciókkal diákhitelt felvenni.

2002. december 22. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Postabank folyósítja a Diákhitel Központ (DK) által a januári hitelfolyósítás finanszírozási alapjául szolgáló 1,8 milliárd forintnyi hitelt, miután a pénteki pályázaton a bankot hirdette ki nyertesnek a tendert a DK megbízásából kiíró Államadósság Kezelő Központ. Mint Csillag Tamás, a DK vezérigazgatója a NAPI Gazdaság kérdésére elmondta: a rövid távú, november 14-én lejáró hitelt kedvezőbb kondíciókkal tudják felvenni, mint ha a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) által a jövő évre biztosított hitelkeretből finanszíroznák a folyósítást. A vezérigazgató szerint a DK az elkövetkező időkben több rövid távú hitelpályázattal teszteli majd a piacot. Csillag Tamás szerint ennek ellenére nem mondtak le a jogszabály által számukra biztosított kötvénykibocsátásról, ám a vezérigazgató szerint ennek előkészítése még mindig igen nehézkes, hiszen egyebek mellett az első kibocsátással egy időben meg kell teremteni a Diákhitel-kötvények másodlagos piacát is.
Mint ismert, a DK egy jelenleg is érvényben lévő szabály alapján működésének első 4 félévében - 2003 júniusáig - működési költségeit nem jelenítheti meg a diákhitel kamatában. A bank működési költségeit így eddig a tulajdonosok állták, míg a jövő évi költségekre 2,12 milliárd forintos költségvetési támogatást kap a december 31-ével vélhetően a Kincstári Vagyoni Igazgatósághoz kerülő DK. A központ bevételeket csak 2003-tól várhat, ám a napokban megszületett kormányrendelet értelmében a törlesztést most megkezdő 14 ezer hitelezettnek az első két évben a mindenkori minimálbér után kell a jogszabályban meghatározott 6 százalékos törlesztőrészletet megfizetnie. Az új szabályozás szerint ezt az összeget nem a munkaadók vonják le, hanem a hitelfelvevőnek kell befizetnie, ám érvényben marad az a szabály, hogy az elmaradást a DK továbbra is adók módjára az APEH-nek adott megbízás alapján hajthatja be. Jövő februártól a diákok bármely pénzintézetnél vezetett számlára kérhetik a diákhitel utalását. Azok a diákok, akik a DK-val a napokban együttműködési megállapodást kötő pénzintézetekhez kérik a folyósítást, az eddig a Postabanknál megszokotthoz képest szinte változatlan kondíciókkal találkozhatnak majd, amelyeket egy éven keresztül a hallgatók kárára nem módosíthat majd a pénzintézet. Eddig hat bank és mintegy 120 takarékszövetkezet jelezte érdeklődését, míg további két bankkal annyiban tér el majd a DK-val kötött szerződés, hogy ezek a pénzintézetek nem vállalták, hogy a diákhitel-kérelmek befogadásában is segítenek majd.
Nagy László Nándor

Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet