Tíz évre szóló stratégiai együttműködési keretszerződést kötött egymással a Magyar Posta Rt. és a Postabank Rt. azt követően, hogy az elmúlt hónapokban sikerült rendezni a két társaság között korábban megkötött 46 szerződést. A tegnapi aláíráson Singlovics Béla, a pénzintézet vezérigazgatója elmondta: a bank számára egyre komolyabb jelentőséggel bír a postai értékesítési hálózat, hiszen a szeptember végi 209,3 milliárd forintos lakossági betétállomány 46 százalékát a postai hálózaton keresztül helyezték el az ügyfelek, a postahelyeken lebonyolított havi százezer tranzakció a teljes banki tranzakciós szám ötödét teszi ki. Singlovics szerint elképzelhető, hogy az elkövetkező időben a postákon értékesített banki kínálat nem csak a betéti termékekre koncentrálódik. A szerződő felek tájékoztatása szerint eldőlt, hogy az előző vezetés által tervezettnél jóval lassabban építik ki a banki és a postai feladatok elvégzésére egyaránt alkalmas számítástechnikai rendszert. Jelenleg 18 postán nyílik lehetőség online bankolásra, ám mint Szabó Pál, a Posta vezérigazgatója elmondta, a további fejlesztések előtt szeretnének időt hagyni a tapasztalatok összegzésére.
A Magyar Posta vezetője szerint a Postabankkal kötött megállapodásukat nem zavarja, hogy 2010-ig még érvényben van az OTP bizonyos betéti termékeinek postai értékesítésére vonatkozó korábbi szerződés, fontosnak inkább azt tartja, hogy új szereplő ne jelenjen meg a hivatalokban. Szabó szerint ugyancsak nem jelent majd konkurenciát a működési engedélyüket a napokban megkapott postai biztosítóknak az, hogy a postahelyeken a Generali-Providencia termékeit is értékesítik. (Az OTP-Garancia biztosításainak értékesítéséről az OTP-vel kötött keretszerződés rendelkezik.) A postai biztosítókkal kapcsolatban a tájékoztatón elhangzott: a német társtulajdonos HDI-vel gőzerővel készítik a termékválasztékot, hogy januárban az élet- és a nem életbiztosító egyaránt el tudjon indulni. A cégek január közepére tervezik a hivatalos bemutatkozást.
Miután az értékesítésre kiírt pályázatra senki sem jelentkezett, a Magyar Posta Rt. a korábbi tulajdonosának, Vétek Jánosnénak értékesítette az év elején megvásárolt, s azt követően Postakocsi-Postatours-Leunu Reisen Kft. névre átkeresztelt utaztatócéget. Szabó Pál a NAPI Gazdaságnak elmondta, az utazási irodát lényegében azon az áron vásárolhatta vissza az eredeti tulajdonos, mint amibe az eladáskor a cég pécsi, 180 négyzetméteres ingatlana került.
Nagy László Nándor
