A svájci Aare-Tessin AG für Elektrizität (Atel) energetikai vállalat ez év szeptemberében írta alá az NRG Energy Inc.-vel a Csepeli Erőmű megvásárlásáról szóló szerződést, amely a hatósági engedélyek, valamint a hitelezők jóváhagyása után a közelmúltban lépett életbe. Az Atel így egy 390 megawatt villamos és 116 megawatt hőteljesítményű erőműkomplexumot tudhat a magáénak. Bár a vételárat most sem közölte a társaság, tavaly a PowerGen Plc összesen 130 millió angol fontért (190 millió dollárért) adta el magyar, illetve német bánya- és erőmű-érdekeltségeit az amerikai NRG-nek. Ez a tranzakció a Csepel I. és II. erőművet, valamint a PowerGen két németországi résztulajdonát érintette.
A társaság akkor húsz évre szóló hosszú távú kapacitáslekötési és villamosenergia-vásárlási szerződést kötött a Magyar Villamos Művek Rt.-vel és szintén húszéves gázszállítási szerződést a Mol Rt.-vel (NAPI Gazdaság, 2001. április 18., 1-8. oldal). Az Atel most kiadott közleménye szerint új erőműveik jelentősen bővítik magyarországi üzleti lehetőségeiket és támogatják az Atel közép- és kelet-európai tevékenységét. A Csepeli Erőmű árbevétele egyébként tavaly meghaladta a 100 millió dollárt.
B. A.
