A liberalizáció mindenképpen előnyös a fogyasztóknak, de hosszú távon az energetikai vállalatoknak is - vélekedett Emmerich Endresz, az Elmű Rt. elnöke. Cége versenyképes, működő modellt szeretne, amelyben egyenlő feltételekkel szállnak ringbe a liberalizációt választó állami és magántulajdonú társaságok. Az energiapiac értéke 550 milliárd forintra tehető, ennek egyharmadát érintené a liberalizáció. Az elnök szerint fontos az a körülmény, hogy most csak az energiaszállítás terén lesz verseny, a hálózati szolgáltatások továbbra is monopóliumban maradnak. Törekedni kell arra, hogy a későbbiekben az ellátás minél nagyobb hányadát adja a hazai termelés és csökkenjen az import. A piacnyitás után komoly konfliktushelyzetekkel kell számolni, így megnő a felügyeleti szervek felelőssége a normál piaci működési feltételek biztosításában.
A nagyfogyasztók legfontosabb elvárása, hogy csökkenjenek az árak - mondta Szikla Zoltán, a Dunapack Rt. vezérigazgató-helyettese -, mivel számos társaság kiadásaiban hatalmas az energiaköltségek aránya. Úgy vélekedett, hogy egyelőre senki sem lép ki a liberalizált piacra, mivel még sok a nyitott kérdés, így például nem készült el a tarifarendszer sem. A Dunapack egyébként 25 százalékos árcsökkentéssel lenne elégedett - tette hozzá a vezérigazgató-helyettes. A nagyfogyasztók hihetetlenül fontosnak tartják a szolgáltatás színvonalának javítását is, ugyanis jelenleg eléggé siralmas a helyzet ezen a téren, például Magyarországon négyszer több zavar fordul elő az ellátásban, mint Ausztriában. Ez a mai digitalizált rendszereknél több tíz millió forint kiesést okoz a társaságoknak.
Az említettek kapcsán a Magyar Energia Hivatal (MEH) vezető közgazdásza, Varró László megjegyezte, hogy természetes a belépésre feljogosított társaságok kivárása - ez más országokban is általános jelenség volt. A bizonytalanság azzal is magyarázható, hogy a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) egyelőre nem véglegesített a liberalizációhoz kapcsolódó hat határozatot és rendeletcsomagot, igaz, várhatóan a napokban dönt róluk a tárca. Az MVM Rt. hosszú távú szerződéseiről a MEH szakértője úgy nyilatkozott, hogy nélkülük nem lehetett volna privatizálni a szektort és a környezetvédelmi előírásoknak sem tudtak volna megfelelni. A GKM szerint ha nagyobb lenne a kezdeti kapacitás, akkor többen lépnének be a szabadpiacra, bár azt nem tudják, hogy pontosan mennyivel nagyobb kapacitásra lenne szükség.
Eddig egyébként nyolc kereskedő jelentkezett a MEH-nél, s idén még két jelentkezés várható. Szolgáltatásaikat, a villamos energia szabadpiaci forgalmazását - az önkormányzatokat is beleszámítva -, 3500 feljogosított fogyasztó várja.
B. A.
