A közelmúltban a GKI Gazdaságkutató Rt. speciális elemzések, vizsgálatok és tanulmányok elkészítésére létrehozta a GKI Energiakutató Kft.-t - hangzott el a társaság bemutatkozó sajtótájékoztatóján. Az új cég ügyvezető igazgatója, Hegedűs Miklós szerint azért van létjogosultsága ennek a társaságnak, mert kimondottan az energiaszektorra nézve nincsen rendszeres prognózisokat közreadó szellemi műhely. Az Energiakutató várhatóan előfizetéses szolgáltatásokat nyújt majd, többek között - kéthetente - az Energiapiaci Hírlevelet. Ezenkívül évente rendszeres felméréseket, prognózisokat kívánnak közreadni - közölte Hegedűs.
A társaság két felmérést már el is készített, ezek közül az egyik a földgáz makrogazdasági szerepéről, míg a másik a GKI által kiszámított jövő évi energiaár-változásokról szól. A kutatásokból kiderül, hogy a hazai földgáztermelés fokozatosan szűkül, így az import 2010-re előreláthatóan meghaladja a 85 százalékot. A nemzetközi energiafelhasználáshoz képest a magyarországi földgázhasználat aránya magas, mintegy 42 százalék, ami bár gazdaságilag és környezetvédelmi szempontból előnyös, de megfelelő tárolókapacitások nélkül nem garantálható az ellátás biztonsága. A felmérés szerint általában elmondható, hogy egy 10 százalékos földgázáremelés 1,5-2 százalékos villamosenergia-áremelkedést von maga után, míg a meleg víz árában 5-6 százalékos emelkedést okoz. A GKI Energiakutató szerint egyébként a villamos energia fogyasztói áremelése 7-8 százalék körül alakulhat jövőre, a földgázé pedig 9-17 százalék között lesz. Ezzel kapcsolatosan azonban megjegyezték, hogy az árak változtatásáról szóló döntéseket nem elsősorban gazdasági, hanem politikai okok alapján hozzák meg.
B. A.
