Eddig nem jelentett be csoportos létszámleépítést az IkarusBus, de a meglévő mintegy 600-ból 450 dolgozójának továbbfoglalkoztatása érdekében központi munkahelymegtartó támogatást kér - mondta hétfői székesfehérvári sajtótájékoztatóján Csizmár Gábor, a Munkaügyi Minisztérium politikai államtitkára. A buszgyárral tárgyalásokat kezdtek a kialakult helyzet megoldásáról, s Csizmár szerint a cég jó eséllyel vehet részt azon az egymilliárd forintos tenderen is, amelyet a közeljövőben az ÁPV Rt. ír ki a Volán-társaságok autóbusz-beszerzéseire. Az IBM helyi gyárának bezárását követően mintegy 30 cégnél összesen ötezer álláshelyet sikerült felkutatniuk. Ebből 2400-at Fejér megyében, 1400-at az ország más területein, több mint ezret pedig Budapesten - tette hozzá Csizmár. (Az IBM-től több mint 3500 dolgozót küldtek el, közülük 1057 megyei illetőségű, 1470 pedig az ország 13 megyéjébe való.) A kormányzatnak az IBM-mel sikerült megállapodni arról, hogy a cég 300 millió forinttal támogatja a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány mikrohitelprogramját, így segítve az elbocsátott dolgozók vállalkozóvá válását.
A politikai államtitkár szerint a kormány közelmúltban készült, mintegy 4500 cég szándékát figyelembe vevő prognózisa szerint a hazai munkanélküliség a következő hónapokban csökkenő tendenciájú lesz. Ettől függetlenül a közelmúltban újabb egymilliárd forint értékű át-, illetve felnőttképzési csomagról született döntés. Székesfehérvár térségében egyébként jelenleg mintegy 4600 munkanélküli van, kevesebb, mint egy hónappal ezelőtt. Az államtitkár közölte, úgy tudja, hogy az egyik helyi világcég mintegy félezer fős létszámbővítést tervez a közeljövőben, s a Videoton is előrehaladott tárgyalásokat folytat az IBM gyártóeszközeinek átvételéről és a termelés mielőbbi újraindításáról. Zimmerman János, a megyei munkaügyi központ vezetője elmondta, hogy jelenleg a megyében kilenc cég összesen 646 fős leépítést jelentett be, s ezek között több nagyvállalat is található.
Körtési Zsolt
