Bezárja nágocsi cipőgyárát és valamennyi dolgozójának felmond az amerikai-magyar tulajdonban lévő Roy és Leny Kft. A cégnél a döntést elsősorban a drasztikus keresletcsökkenéssel indokolták. A csoportos létszámleépítést már a Somogy megyei munkaügyi központ tabi kirendeltségén is bejelentették. Itt közölték, hogy foglalkoztatási szempontból nem az üzem mindössze 37 dolgozója jelenti a legnagyobb gondot, hanem az a több száz várhatóan ugyancsak állás nélkül maradó, akiket a Roy és Leny beszállítói cégei - elsősorban cipőfelsőrész-készítői - foglalkoztattak. A térségben több, döntően bérmunkát végző üzemet működtető Lux-Tex Rehabilitációs Kft.-nek például csaknem száz dolgozója lehet érintett az ügyben.
Lelik Zoltán ügyvezető igazgató úgy nyilatkozott, karádi és egyik tabi üzemük kizárólag a Roy és Lenynek dolgozott. A cégnek végzett bérmunkából tavaly mintegy 40 millió forint árbevételük volt, s idén is hasonló nagyságrenddel számoltak. A társasággal 1998 tavaszától voltak üzleti kapcsolatban, amely ráadásul mintegy 6 millió forinttal tartozik a Lux-Texnek. Az ügyvezető szerint a kieső megrendelést más varrodai tevékenységgel próbálják pótolni, ám ma még nem tudni, milyen sikerrel.
A NAPI Gazdaságnak a munkaügyi központ által is megerősített információi szerint a Roy és Leny csődjét követően dolgozóinak elbocsátására kényszerülhet a térség jó néhány somogyi, tolnai és veszprémi, ugyancsak bérmunkát végző kisüzeme is, amelyekben nem csekély számban Balaton-parti idénymunkások dolgoztak. Mindez tovább növeli majd a 20 százalék körüli munkanélküliségi rátát.
K. Zs.
