November végétől már nem termel az IBM közelmúltban még több mint ötezer dolgozót foglalkoztató székesfehérvári gyára - közölte keddi sajtótájékoztatóján Dieter Münk. A cégcsoport közép-európai igazgatója a döntést a merevlemez-meghajtók (HDD) piacán tapasztalható drasztikus keresletcsökkenéssel indokolta. A döntést kizárólag az IBM hozta, függetlenül attól, hogy a HDD-üzletágat nemrég megvásárolta a Hitachi - tette hozzá az igazgató. Az ország egyik legnagyobb üzeméből 2003 júliusára összesen 3700 dolgozót bocsátanak el, közülük 2100 az IBM állományában van, 1600 pedig úgynevezett bérelt munkaerő. (Az utóbbiak zömét elsősorban a Videoton Holding Rt.-től kölcsönözték.)
A leépítést, illetve az üzem bezárását a lehető legkörültekintőbben, az érdekképviseletekkel, a város vezetőivel, sőt a kormánnyal is egyeztetve, fokozatosan kívánják végrehajtani - közölte Münk. Az ország legkülönbözőbb részein lakó dolgozók zöme már karácsony előtt távozásra kényszerül, majd a jövő év közepéig fokozatosan csökkentik a még megmaradó létszámot. A székesfehérvári gyárból a nyár eleje óta már több mint ezer, a Videoton Holding Rt.-től bérelt dolgozót küldtek el (NAPI Gazdaság, 2002. július 29., 1. oldal). Az épület a Videoton tulajdonában van, a gépeket pedig leszerelik.
A regionális igazgató kifejtette, hogy a HDD-gyártás megszüntetése elkerülhetetlen volt, s annak semmi köze sincs a minőséghez, a szaktudáshoz, illetve a magyar gazdaság teljesítményéhez. A székesfehérvári gyár bezárása kifejezetten a jelenlegi és a következő évre prognosztizált igények drasztikus csökkenésével magyarázható. Az átszervezés és a kapacitásszűkítés azért Európában következik be, mert a gyártók és a beszállítók zöme az ázsiai térségben található. Ugyanakkor Dieter Münk a NAPI Gazdaság kérdésére határozottan cáfolta, hogy az IBM a magyarországi termelést Kínába vagy valamely más a távol-keleti országba telepítené. Hangsúlyozta, hogy a döntés nem érinti az IBM Magyarországon sikeresen működő többi érdekeltségének, az IBM Global Servicesnek, az IBM Service Companynak, az 1936-ban alapított IBM Magyarország Kft.-nek, illetve a váci gyárnak a tevékenységét. A székesfehérvári üzem egyébként az IBM tavalyi mintegy 2 milliárd dolláros exportjának immár csak a felét adta.
A térség rendszerváltás utáni történetének egyik legnagyobb egyidejű létszámcsökkentése szinte az egész országban érezteti majd hatását, hiszen több száz, elsősorban bérelt dolgozónak a tiszántúli megyékben van az állandó lakhelye. (Lapunk információi szerint az IBM szép számmal foglalkoztatott határontúli, főként erdélyi magyar munkaerőt is.) A város újraválasztott polgármestere, Warvasovszky Tihamér közölte, hogy tárgyalásokat kezdtek több nagy helyi és jelenleg munkaerőhiánnyal küzdő foglalkoztatóval a dolgozók átvételéről. Az IBM gyárának bezárása Fejérben elsősorban a megye déli részén lévő, ma is jelentős foglalkoztatási gondokkal szembenéző településeket érinti. Sárbogárdon például már korábban bezárta üzemét a Mannesmann és leépítésre kényszerült a Videoton is (NAPI Gazdaság, 2000. július 7., 1-5. oldal). Az utóbbi az iparág általános válsága miatt, ugyancsak több termelőegységének a felszámolására kényszerült, ugyanakkor ma is van olyan üzeme, ahová dolgozókat venne fel.
A kormány keddi ülését követő tájékoztatón Gál J. Zoltán kormányszóvivő bejelentette: október 24-étől a vállalathoz kihelyezett, a megyei munkaügyi központ által működtetett iroda kezdi meg működését, ahol munkajogi és foglalkoztatási tanácsokat kaphatnak a munkavállalók. A kormányszóvivő beszámolt arról is, hogy a munkaügyi tárca a gazdaságival közösen intézkedési tervet dolgoz ki a teljes foglalkoztatás-támogatási rendszer igénybevételével. Réthy Imre, a GKM közigazgatási államtitkára közölte: a Videotonnal közösen új befektetők környékre csábításában keresik a megoldást.
Körtési Zsolt
