BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Zöld jelzés a Wiggins repülőterének

Ha a tegnap megkötött előszerződést az új összetételű önkormányzatok is jóváhagyják, már a jövő év elején elkezdődhet a börgöndi repülőtér kiépítése. Az angol Wiggins Group 40 évre veszi bérbe a korábban állami tulajdonú területet, s ott 15 milliárd forintos költséggel polgári repülőteret és logisztikai központot épít.

2002. október 8. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A székesfehérvári városházán az érintett két önkormányzat, valamint az angol Wiggins Group illetékese tegnap aláírta azt a szándéknyilatkozatot, amelynek értelmében a jövő év elejétől elkezdődhet a nemrég még állami tulajdonban lévő börgöndi repülőtér kiépítése. A végleges megállapodásra azonban csak azután kerülhet sor, hogy az új összetételű abai és székesfehérvári képviselő-testület - legkésőbb az év végéig - jóváhagyja a most megkötött előszerződést. Információink szerint ennek értelmében a Wiggins 40 évre veszi bérbe a területet, s ott mintegy 15 milliárd forintos költséggel polgári repülőteret, illetve egy hozzá kapcsolódó logisztikai központot épít és működtet. Az ország második legnagyobb légibázisa évente félmillió utas fogadására és több mint 60 ezer tonna áru továbbítására lesz alkalmas. A különböző kereskedelmi létesítményeket is magában foglaló komplexum - az eredeti terveknek megfelelően - várhatóan 2006-tól működik majd teljes kapacitással, s mintegy 800 dolgozót foglalkoztat.
Jóllehet a Wiggins az óriásberuházás megvalósítására már évekkel ezelőtt ajánlatot tett, az előszerződést csak azt követően írhatták alá - ezt feltételül szabta az angol cég -, hogy az egykori katonai bázis önkormányzati tulajdonba került. Aba és Székesfehérvár térítésmentesen szeretett volna hozzájutni az objektumhoz, ám az előző kormány kérésüket elutasította. Végül a két helyhatóság az elmúlt év novemberében, az ÁPV Rt. árverésén - egyedüli pályázóként - jutott a volt katonai objektumhoz. A repülőtérért 120, a laktanyáért pedig 160 millió forintot fizettek ki (NAPI Gazdaság, 2001. november 26., 18. oldal).
Néhány nappal ezelőtt a kormány úgy döntött, hogy a mintegy 50 millió forint értékűre becsült és szintén a területen található egykori lőszerraktár térítésmentesen kerül az önkormányzatok tulajdonába. Információink szerint kompromisszumos megoldás születhet a környezeti károk felszámolásának finanszírozásában és az úgynevezett külső közművek kiépítésének ügyében is.
Körtési Zsolt

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet