A helyi önkormányzat is részt vesz a patinás pécsi Nádor szálloda felújításában, s 300 millió forinttal beszáll az épületet felújító és működtető cégbe is - tudta meg a NAPI Gazdaság. Ezzel párhuzamosan a tulajdonos Danubius Hotels Group által a közelmúltban 3 millió forintos törzstőkével létrehozott Nádor Konferenciaközpont Kft.-nél rövidesen további közel 1 milliárd forintos tőkeemelést hajtanak végre. A cégbe apportálják a Nádort, valamint a szomszédos Palatinust és a Pátriát is.
Miután a visszafizetés részleteit is sikerült tisztázni, a pécsi önkormányzat részt vesz a patinás Nádor szálló felújításában - értesült lapunk. A helyhatóság a korábbi terveknek megfelelően 300 millió forintos tőkeemelést hajt végre a tulajdonos Danubius Hotels Group által a közelmúltban az ingatlan felújítására és későbbi működtetésére 3 millió forintos törzstőkével létrehozott Nádor Konferenciaközpont Kft.-nél. Az önkormányzatnak a cégben 25,1 százalékos üzletrésze lesz (NAPI Gazdaság, 2002. szeptember 23., 16. oldal), ugyanis ezzel párhuzamosan a Danubius várhatóan további mintegy 1 milliárdos tőkeemelést hajt végre a társaságnál. A megállapodás értelmében a város a befektetett összeget 2005-től öt egyenlő részletben, a jegybanki alapkamatokkal együtt kapja vissza.
Információink szerint a Nádor mellett a Palatinus és a Pátria szállodát is apportálják, de a tulajdonos készpénzes tőkeemelést is végrehajt. A Nádor Kft. törzstőkéjét a tervek szerint 1,2-1,3 milliárd forintra emelik. A mintegy 2,26 milliárd forintos beruházás megvalósításához szükséges további forrást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt. által nyújtott hitelből fedezik. A városházán közölték, az önkormányzati szerepvállalására elsősorban a többször, különböző okok miatt elodázott építkezés mielőbbi elkezdése miatt van szükség. Az immár százéves Nádor rekonstrukciója - a Széchenyi terv keretében - 500 millió forintos központi támogatással valósul meg. Ennek keretében új konferenciaközpont épül. Az állami támogatást ahhoz kötötték, hogy a felújítási munkák legkésőbb 2004 végére befejeződjenek. Ehhez a kivitelező Hungária Rt.-nek legkésőbb a jövő év elején hozzá kell látnia a beruházás megvalósításához.
Az épület jövőjéről a felek között azt követően kezdődtek egyeztető tárgyalások, hogy a tulajdonos Danubius két közbeszerzési pályázatot követően sem talált olyan kivitelezőt, amely a tervezett 2 milliárd forint körüli áron vállalta volna a feladatot. Ezért a munkák elkezdését, illetve a befejezési határidőt már többször kénytelenek voltak módosítani. A rekonstrukció elkezdéséhez egyébként a műemlékvédelmi szakhatóság engedélyére is szükség volt. A Király utcai Palatinus hotellel egy tömböt alkotó Nádorban a tervek szerint 55 szállodai szobát és több kisebb, különböző rendezvények megtartására alkalmas termet, valamint mélygarázst alakítanak ki. Bár az 1902-ben épült, a térség egyik legértékesebb ingatlanegyütteseként nyilvántartott Nádor hivatalosan nem élvez műemléki védettséget (de műemléki jellegű védett épület), a háromszintes épület jövőbeni funkciójával kapcsolatban a város önkormányzata nem csupán ahhoz ragaszkodott, hogy a földszinti nagy hírű kávézó, söröző és étterem megmaradjon, hanem ahhoz is, hogy a sétálóutcára néző, a korábban már felújított Palatinus szállodához kapcsolódó emeleti szintek eredeti funkciójuknak megfelelően szállodaként működjenek tovább. A Danubius három évvel ezelőtt az ÁPV Rt.-től egy árverésen 70 millió forintért vásárolta meg a Nádor szállót.
K. Zs.
