BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ipari hulladékból cementipari tüzelő

A Holcim Rt. további alternatív tüzelőanyag bevezetését tervezi cementgyáraiban, csökkentendő a fosszilis energia felhasználását. A cég a napokban nyújtotta be az erre vonatkozó előzetes környezeti hatástanulmányt az illetékes környezetvédelmi felügyeletnek.

2002. szeptember 23. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A napokban adta be a Holcim Hungária Rt. az illetékes környezetvédelmi felügyeletnek azt az előzetes környezetvédelmi hatástanulmányt, amely alternatív tüzelőanyag felhasználását alapozza meg a cég gyáraiban. A cementipari vállalat évek óta dolgozik azon, hogy a fosszilis energiahordozók felhasználását csökkentve, alternatív tüzelőanyagok együttégetését valósítsa meg a cement előállításánál. Ezzel nem csupán az energiaforrások takarékos felhasználását biztosítaná, hanem magas hőfokú kemencéiben egyes veszélyes hulladékok ártalmatlanítását is, hőtartalmuk hasznosításával.
A cég idén nyáron megkezdte volna egy, az ásványolaj-finomítás során keletkezett hulladék tüzelőanyagként történő felhasználását, ám a Hejőcsabai Polgári Egyesület, a helyi fideszes képviselővel az élén, bíróságon támadta meg a próbaégetést, azzal érvelve, hogy az anyag veszélyes hulladék, amelynek égetése szennyezi a környezetet. A keresetet a bíróság megalapozatlannak találta, döntését azonban a próbaégetések megkezdésére nézve halasztó hatályúnak tekinti.
A teljes kísérleti mennyiség elégetésének technológiai véglegesítését a cég kezdeti 20 tonna elégetése után tervezte volna a károsanyag-kibocsátás ellenőrzése mellett. A Mol, a nagy fűtőértékű olajipari hulladék előkezelésével előállított alternatív tüzelőanyag alapanyagát biztosította volna, a hulladék hazai cementgyártási felhasználását az ártalmatlanítás legkedvezőbb módjának tartja, így nagy örömmel fogadta a hejőcsabai kísérletre vonatkozó hatósági engedély kiadását.
Laskóy Ágnes, a Holcim Hungária kommunikációs igazgatója lapunknak elmondta: amennyiben a helyi környezetvédelmi felügyelet elfogadja az előzetes tanulmányt, úgy megkezdhető a részletes hatástanulmány elkészítése is, amelynek része a próbaégetés. A Holcim tavaly kötött szerződést a papírgyártás során keletkező papíriszap hasznosítására, amelyet a Lábatlani Cementgyárban már jól hasznosítható alternatív tüzelőanyagként alkalmaznak.
A Holcim által használni kívánt tüzelőanyag többszörösen közömbösített és feldolgozott hulladék, amely zárt rendszerű adagolón keresztül kerül a fűtéstérbe. A kérdéses anyag szerepel azon az uniós és svájci listán is, amelyet környezetvédelmi szervezetek állítottak össze a cementgyártás során használható alternatív tüzelőanyagokról.
Az uniós tapasztalatok és irányelvek alapján a cement gyártásakor mind nagyobb mennyiségben használnak veszélyes, vagy a közvetlen környezetre veszélytelen, de éghető anyagokat. A cement előállítása rendkívül energiaigényes: a hejőcsabai gyár évi 70 ezer tonna körüli szenet fogyaszt. Emiatt az EU-irányelvek azt tartalmazzák, hogy a cement előállításához használt elsődleges energia költségét az éghető hulladék megsemmisítésért kapott összegből fedezzék a cementgyártók. Ám tény, hogy az elégetett anyagok a cement minőségére is hatnak, így csak egyes meghatározott hulladékok, és azok is csak korlátozott mennyiségben használhatók fel a cementgyártáshoz.
(NAPI)

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet