Az acélipar válsága miatt jelentős árengedményre kényszerült a Közép-Európa egyetlen magánbányáját működtető úrkuti Mangán Kft. - erősítette meg lapunk információit Farkas István. A társaság tulajdonos ügyvezetője elmondta, az ércet kizárólag a Dunaferrnek tudják értékesíteni, hiszen az export rendkívül költséges lenne, ezért egyetlen piacuk megőrzése érdekében árcsökkentést hajtottak végre.
A cég tavaly, a kohókapacitás bővítése után az eredetileg tervezett 37 ezer tonna helyett több mint 41 ezer tonna alapanyagot adott el Dunaújvárosba.
Farkas közölte, a kényszerű intézkedés idén várhatóan több tízmillió forinttal csökkenti a jelenleg közel 100 dolgozót foglalkoztató Mangán Kft. árbevételét. A tavalyi 525 millió forint helyett 2002-ben 495 milliós nettó árbevétellel számolnak. Emellett egyre jelentősebb összegeket kell fejlesztésre és különböző környezetvédelmi beruházások megvalósítására fordítaniuk. Ebben az évben fejezték be azt a közel hároméves, összesen 90 millió forintba kerülő programot, amelynek keretében egy új, több mint 600 méter hosszú vágatrendszert nyitottak. A beruházásokat kizárólag saját erőből finanszírozták. Ez várhatóan mintegy tíz évig a környezetvédelmi engedély lejártáig, illetve a dunaújvárosi kohó működéséig - biztosítja majd a folyamatos kitermelést.
Az ügyvezető szerint ettől függetlenül a cég jövőjét csak a több lábon állással lehet megteremteni, ezért egy székesfehérvári építőanyag-gyártó céggel közösen hozzáfogtak a magániszap hasznosításához. A dúsított iszap a jövőben a téglagyártás egyik fontos alapanyaga lehet.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén működő Mangán Kft. évente átlagosan tízmillió forint körüli összeget fordít környezetvédelmi beruházásokra. Tavaly például veszélyeshulladék-tárolót építettek és talajcserét hajtottak végre, valamint befejezték a kislődi külfejtés rekultivációját is. Idén iparvágányt korszerűsítenek, valamint felújítják Úrkút ivóvízvezeték-rendszerét, hiszen a Mangán Kft. gondoskodik a település vízellátásáról is. A karsztvízszint alatt művelt bányaterületekről évente átlagosan mintegy 2 millió köbméter vizet emelnek ki.
K. Zs.
