BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új Chemark-üzem a romániai Feketehalmon

Néhány héten belül elkezdődik a termelés a peremartoni székhelyű Chemark Kft. most elkészült új romániai üzemében - tudta meg a NAPI Gazdaság. A költségek emelkedése és az árfolyamveszteség miatt idén több mint 100 milliós eredménycsökkenéssel szembenéző cégnél ugyanakkor cáfolják, hogy a hazai gyártást is a Brassó közelében működő céghez telepítik. A közelmúltban újabb japán megrendelést szerző Chemark idehaza is negyedmilliárdos beruházásba fogott.

2002. szeptember 8. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Elkészült, s várhatóan novembertől már üzemszerűen termel a peremartoni székhelyű Chemark Kft. romániai cégének új, egymillió dolláros költséggel felépített gyára - erősítette meg lapunk információit Varga Imre. A társaság tulajdonos műszaki és kereskedelmi igazgatója ugyanakkor határozottan cáfolta, hogy az idei romló eredmények miatt a hazai gyártást is a Brassó közelében működő céghez telepítik. (A Chemark többségi tulajdonában lévő, jelenleg 35 dolgozót foglalkoztató Chemark Románia S.R.L. eddig egy bérelt telephelyen működött. NAPI Gazdaság, 2002. január 24., 6. oldal.) A beruházást az évek óta eredményesen működő román cég tulajdonosi hitelből, illetve 200 ezer dollár erejéig saját forrásokból finanszírozta.

A 2,6 hektáros területen felépített, 4 ezer négyzetméteres feketehalmi üzemre és a hozzá kapcsolódó nagy alapterületű logisztikai központra elsősorban a román, a bolgár és a többi kelet-európai piac folyamatos bővülése miatt volt szükség - közölte Varga.
A Feketehalmon öt éve működő Chemark romániai igazgatójától, Mircea Poptól megtudtuk, hogy a társaság új üzemében felállított gépsorokhoz valószínűleg több munkásra lesz szükség, várhatóan nő majd a szezonálisan foglalkoztatottak száma. A növényvédő szerek romániai piacáról szólva Mircea Pop elmondta, hogy termékeik iránt - főleg kistermelők, illetve a nagygazdák körében - nagy az érdeklődés.
Az új létesítmény felépítéséről tavaly döntöttek, miután a cégnél úgy vélték, a térségben a növényvédőszer-felhasználás rövid időn belül minimum megduplázódik.
Az sem kizárt, hogy a brassói körzetben a közeljövőben újabb logisztikai bázisokat is létrehoznak. Vevőik nagy részét azonban továbbra is peremartoni gyárból szolgálják ki. Itt egy újabb japán óriásmegrendelés miatt mintegy negyedmilliárdos beruházásba fogtak, amely várhatóan a jövő év elején fejeződik be. Összesen 2 ezer négyzetméterrel növelik a magyarországi üzem gyártó- és raktárterületét és bővítik az egyéb logisztikai szolgáltatásokat is.
Ettől függetlenül tény, hogy az amerikai, a japán és a nyugat-európai piacon egyaránt jelen lévő Chemark idei eredménye, elsősorban az árfolyamveszteségekből adódóan idén több mint 100 millió forinttal lesz kisebb a tavalyinál - tette hozzá a műszaki és kereskedelmi igazgató. Az 1991-ben alapított, ma több mint száz dolgozóval működő Chemark Kft. elsősorban növényvédőszer-formálással, -kiszereléssel, -raktározással és -nagykereskedelemmel, de vámügyintézéssel is foglalkozik.
A társaság résztulajdonosa Magyarország első és egyetlen növényvédőszer-palackokat előállító cégének, a budapesti Polycorp Kft.-nek. A Chemark tavaly - főként a sikeres közép- és kelet-európai piacbővítésnek köszönhetően - félmilliárd forinttal növelte nettó árbevételét, s Varga szerint ez a dinamizmus lesz jellemző a 2003-as gazdasági esztendőre is.
Körtési Zsolt-
Rostás Szabolcs

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet