A PannonPower Rt. még az idén ősszel kiírja az első pécsi biomassza-erőmű szállítói tendereit, miután néhány nappal ezelőtt végleges döntés született a beruházás megvalósításáról - erősítette meg Somosi László, a társaság elnök-vezérigazgatója. Közölte, hogy az alkalmazott műszaki megoldások miatt a döntően a térség faaprítékát felhasználó erőmű a korábban tervezett 4,5-5 milliárd helyett több mint 6 milliárd forintos költséggel valósul meg.
Az 50 megawattos létesítmény kivitelezése - amellyel egy újabb széntüzelésű blokkot váltanak ki - a jövő év elején kezdődik. A tüzelőanyag-ellátást a dél-dunántúli régióban évente felhalmozódó sokezer tonna fahulladék mellett a mezőgazdaságban, valamint a kommunális hulladékgyűjtés során keletkező biomassza biztosítja majd. A PannonPower már előzetes megállapodásokat kötött több tüzelőanyag-szállítóval, köztük a térség két legnagyobb, állami tulajdonban lévő erdészeti és faipari cégével is. Az elnök-vezérigazgató elmondta, hogy a biomassza-erőműnél előbb, várhatóan még az idén megkezdődik az első gázüzemű blokk kivitelezése, hiszen a szállítói és a kivitelezői tenderek már ebben a hónapban lezárulnak (NAPI Gazdaság, 2002. június 6., 8. oldal).
A jelenleg ugyancsak széntüzelésű három kazán átalakítása 10 milliárd forintba kerül. Az első gázüzemű blokkot a végleges ütemterv szerint 2003 őszén, a másik kettőt pedig 2004 tavaszán helyezik üzembe. Ugyancsak 2004-re készül el a biomassza-erőmű. Mindkét, egymással párhuzamosan megvalósuló beruházást a többségi tulajdonos amerikai Crossroads finanszírozza - tette hozzá Somosi. A fejlesztésekkel összhangban előkészítették az utolsó külfejtéses szénbánya bezárását is, amire 2004-ben kerül sor. Az itt dolgozók zöme az új erőműveknél, a cégcsoport más - közelmúltban létrehozott - társaságainál, illetve a bányaterületek rekultivációjánál kap munkát.
Végleges döntés született arról is, hogy a PannonPower középtávon összesen 30 milliárd forint értékű erőmű-korszerűsítési programot hajt végre. Már bekapcsolódtak a helyi távfűtőrendszerek korszerűsítésébe is, Szekszárdon mintegy 750 millió forintos költséggel gázmotoros, kettős hasznosítású erőművet építenek. Lapunk információi szerint rövidesen végleges döntés születik egy hasonló szentlőrinci beruházásról is. A 740,4 millió forint jegyzett és több mint 10 milliárdos saját tőkéjű PannonPower a helyi önkormányzat mellett társtulajdonosa a Pécs távhőellátását biztosító Pétáv Kft.-nek, amely ugyancsak további jelentős fejlesztéseket kíván megvalósítani.
Körtési Zsolt
